Virüs ve bakterilerin boğaza bulaşması sonucu boğaz enfeksiyonları ortaya çıkmaktadır. İlaç tedavisi birçok boğaz enfeksiyonları kullanımında gerek duyulmaz, fakat belirtileri çok ciddi hastalıkları işaret etmektedir. Boğaz enfeksiyonları nasıl tedavi edilir? Çoğu boğaz enfeksiyonları ciddi bir tedaviye gerek duyulmadan kendiliğinden geçebilmektedir. Fakat hastalığın iyileştirme sürecini hızlandırmak ve ciddi durumların önüne geçmek için uygulanan tedaviler mevcuttur.

Boğaz Enfeksiyonları Belirtileri Nelerdir?

En sık görülen belirtiler arasında, hırıltı ya da boğuk ses, boğazda kızarıklık, iltihap ve şişme, boğaz kuruluğu, bademciklerde kızarma ve şişme, yutkunmada zorluk, şiddetli boğaz ağrısı, kulak ve boyun ağrısı boğaz enfeksiyonu nedenleri arasındadır. Tedavi edilmeyen boğaz enfeksiyonları kana karışarak romatizma ateşi, septik şok gibi ciddi belirtilere neden olmaktadır.

Boğaz Enfeksiyonları Nedenleri

Özellikle kış aylarında yaşanan soğuk algınlığı be nezle virüsleri boğaz enfeksiyonlarına neden olmaktadır. Boğaz enfeksiyonlarının oluşmasındaki en büyük düşman virüslerdir. Boğaz enfeksiyonuna neden olan virüslerin yarattığı diğer hastalıklar vardır. Bademcik iltihabı, faranjit, gırtlak iltihabı, kızamık, suçiçeği, aftlar ve uçuk virüsleri boğaz enfeksiyonlarına neden olabilirler. Bakteri kaynaklı boğaz enfeksiyonlarındaki en büyük fark ise antibiyotikler ile tedavi edilebilir olmasıdır. Sinüzit ve burun iltihaplarında boğaza bulaşabilir. Boğmaca, epiglatit gibi ağır ve tehlikeli boğaz enfeksiyonu acil tıbbi müdahale gerektiren enfeksiyonlar arasındadır.

Boğaz Enfeksiyonları Tedavi Yöntemleri

Bazen ilaç tedavisine gerek kalmadan boğaz enfeksiyonları kendiliğinden iyileşebilmektedir. Ancak belirtileri hafifletmek ve iyileştirme sürecini hızlandıran tedavi yöntemlerini uygulamak gerekmektedir. Ağrı kesici olarak parasetamol kullanılabilir. Antibiyotikler virüslere karşı etkisi yoktur, bu yüzden verilmez.. Ancak şiddetli vakalar da kullanılabilmektedir. Beşten fazla tekrarlayan bademcik iltihaplarında doktor tavsiyesi ile bademcik aldırma ameliyatı önerilebilir. Bunların yanı sıra evde yapılacak bazı tedavi yöntemleri vardır. Tuzlu su ile gargara, pastil ve buz küpleri ağrıyı hafifletir ve boğazın yumuşamasına yardımcı olmaktadır.