Ekonomi

Borsa İstanbul Nedir?

Borsa İstanbul Nedir?

Ekonomik ve finansal işlemlerin yapıldığı çeşitli alanlar bulunur. Bu alanların en önemli noktası ise borsa piyasalarıdır. Ülkemizde ve tüm dünyada çeşitli ülkelere ait yerleşim yerlerinde borsalar işlem yapmaya devam ediyor.

Bu ekonomik ve finansal hareketlerin yapıldığı noktalar olan borsa sektörü çeşitli iş ve işlemler ile yatırımcıların uğrak yeri olmaya devam ediyor. Bu kapsamda finansal işlemlerin çeşitli argümanlar ile yatırımcının tercihlerine göre değişim gösteriyor. Yatırım tercihlerine göre tüm dünya üzerinde işlem gören firmalara ait değerli kağıtlar bu borsalarda alımı ve satımı yapılıyor.

Borsa Nedir?

Yatırımcıların belirli şirketlere ait olan hisse senetlerini alıp sattığı, dünya üzerinde dönen döviz ve değerli madenlerin yatırımcılar tarafından alınıp satıldığı, çeşitli doğal kaynakların fiyatının belirlendiği noktalara borsa denilir. Bu alanlarda birçok yatırımcı kısa vadede büyük karlar veya büyük zararlar edebilir. Bu açıdan genellikle yatırımcılar dünya merkezlerinde olan borsa noktalarında yatırımlarına devam ediyor.

Ülkemizde Bulunan Borsa Merkezi

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de borsa merkezi İstanbul’da yer alıyor. Burada bulunan merkez bulunduğu şehirden aldığı ad ile bilinir. Tüm dünyada Borsa İstanbul olarak bilinen merkezde ülkemizde ve tüm dünyada bulunan firmalara ait değerli hisse senetleri, merkez bankasına ait hazine bonoları, çeşitli tahviller ve bunun yanında çeşitli ülkelere ait döviz cinslerinin alım satım işlemleri yapılır. Burada genellikle ekonomistler, yatırımcılar, büyük anonim şirketleri çeşitli yatırımlarda bulunmak için borsaları tercih ettiği biliniyor.

En Çok Kullanılan Yatırım Çeşitleri

Son zamanlarda birçok ülkeye ait borsa merkezlerinde endeks puanları çıkıp indiği tespit edilmiştir. Bunun nedeni ise dünyadaki tüm reel piyasanın bir biri ile bağlantılı olmasından kaynaklanır.

Özellikle büyük devletlerde meydana gelen olumlu veya olumsuz durumlar direkt olarak borsalara olumlu ya da olumsuz olarak yansımaları oluşur. Ülkemizde de bu alan Borsa İstanbul olarak bilinir.