Ekonomi

Borsaya Nasıl Girilir?

Borsaya Nasıl Girilir?

Borsada işlem yapabilmek için öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Borsa işlemlerini yapabilmeniz için iki farklı yol mevcuttur. İsterseniz vadesiz hesabınızın olduğu bankadan borsada aktif olan kağıtlardan bankacınız aracılığı ile alım yaptırabilirsiniz, isterseniz borsa aracı kurumlarından birisinde adınıza bir hesap açtırıp ilgili şirkette çalışan brokerlar aracılığı ile alım yapabilirsiniz. Aracı kurumlarda hesap açtırabilmeniz için kimliğiniz yeterlidir.

Genelde taban giriş tutarı 1500 TL olmasına karşın bazı aracı kurumların giriş tutarları daha yüksek olabilmektedir. Aktif kullandığınız banka üzerinde de yapacağınız alım işlemlerinde bir taban giriş tutarı söz konusudur. Bankalarda yapacağınız işlemlerde de aracı kurumlarda olduğu gibi 1500 TL ve üzerinde bir bakiyeye sahip olmanız gerekmektedir.

Borsa gün içerisinde aktif harekete sahip bir finansal dünyadır. Her alım ve satım işlemlerinde toplam iş hacmi (alım tutarı veya satış tutarı) üzerinden 10% aracılık komisyonu ödenir. Hisse senetlerini interaktif bankacılık uygulamalarınızdan kendinizde alıp satabilirsiniz. Ancak aracı kurumlarla yapacağınız çalışmalarda alım ve satım işlemlerini kurumda ki broker aracılığı ile ya da ilgili kurumda canlı olarak yapabilirsiniz.

Aracı kuruma para yatırıp hesap açtığınızda işlemlerinizi 1 iş günü sonrasında başlatabilirsiniz. Satış yaptığınızda ve hesabınızda oluşan nakdinizi çekmek istediğinizde ilgili aracı kuruma 3 iş günü öncesinde ne kadar para çekeceğinizi bildirmeniz gerekmektedir. Borsada hisse senetlerini almak istediğinizde 1 adet olarak yani borsa terimi ile 1 lot olarak alabilirsiniz. Hisse senedinin değeri 1,25 TL olduğunu düşündüğümüzde 10 lot alabilmeniz için hesabınızda 12,50 TL nakdiniz olması ve aracılık komisyonu içinde 10% fazlasının hesabınızda kullanılabilir olması gerekmektedir. Almak istediğiniz hisse senedinin geçmiş dönem analizlerini de bilmeniz para kaybetme riskinizi en aza indirecektir.