Menu

Boy Uzatma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yetişkinlerde boy uzatmanın kanıtlanmış tek yolu boy uzatma ameliyatı olmaktır. Her ne kadar ameliyatların başarı yüzdeleri yüksek olsa da, bir hayli sıkıntılı bir dönemi kapsamaktadır. Boyunuzun uzunluğunu kemiklerinizin uzunluğu belirler. Siz büyüdükçe, kemikleriniz de orantılı olarak büyür ve yavaş yavaş boyunuzun uzunluğuna katkı sağlar. Hala ergenlik dönemi içerisindeyseniz boyunuzun uzaması için hala şansınız bulunmaktadır. Ancak ergenlik dönemine çoktan veda ettiyseniz, boyunuzu uzatmak için ameliyattan başka bir çözüm yolunuz kalmadı demektir. Bacak uzatma ameliyatı olarak da bilinen boy uzatma ameliyatı, kol ve bacakların uzamasını sağlayan operasyonları ifade eder. Boy Uzatma Ameliyatı nasıl yapılır? Operasyon öncesi kemik kesilerek, düzgün bir kırık oluşturulur. Açılmış olan kemikler etrafına bir cihaz takılır. Bu cihaz yardımıyla kemik her gün yavaş yavaş açılır ve bu bölümde boşluk oluşur. Açılan bu boşluk kemik dokusuyla yavaş yavaş dolar. Bu uzatma sürecine istenilen uzunluğa ya da maksimum ulaşılabilecek uzunluğa ulaşıldığı zaman son verilir. Bu cihaz, hastanın kemikleri sertleşinceye kadar kullanılır. Daha sonra bir operasyonla vücuttan çıkarılır.

Süresi Ne Kadar?

Bu işlemin süreci, altı ay ile bir yıl içerisinde ya da bazen özel durumlarda daha uzun sürer. Bu sürecin en az aştı ayı tekerlekli sandalyede geçirilmesi gerekmektedir.

Riski Nedir?

Her operasyonda olduğu gibi, bu operasyonda da birçok risk oluşabilir. En büyük risklerden biri de ayakların görevlerini geçici bir süre ya da tamamen kaybetmesidir. Bu operasyonun, konusunda uzman hekimler tarafından yaptırmanız tavsiye edilir.

Maliyeti Ne Kadar?

Boy uzatma ameliyatı, son derece maliyetli bir işlemdir. Ancak maliyet belirlenirken, operasyonun düşünüldüğü merkeze, operasyonu yapacak hekime ve hastanın durumuna göre karar verilir. Bu faktörlerde göz önüne alınıp, muayene olunarak net bir fiyat alınabilir.

Sonucunda Neler Oluyor?

Bu operasyon sonucunda boy, altı ile on iki cm civarında uzamaktadır. Son derece uzun ve ağrı verici bir işlemdir. Gerçekten çok ihtiyacınız yoksa yapılmaması tavsiye edilir. Tüm bu ağrılı süreç ve yapılacak masrafları da göz önünde bulundurarak kararınızı dikkatle ve tekrar gözden geçirin.