Boyalı Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kadın erkek demeden saç boyamak artık bir gereksinim haline gelmiş bulunmakta. Kimi beyazlarını örtmek için kimi ise tarzını yansıtabilmek için saç boyalarına başvuruyor. Gün içerisinde saçımıza bir çok işlem uyguluyoruz. Saç maşaları, düzleştiriciler ve saç kurutmak makineleri saçları en çok yıpratan ürünler arasında bulunuyor. Saç boyaları da uzun vadede saçları yıpratan etkenlerden biri. Saç boyanırken saçın açılması için saça sürülen oksidan maddesi saç tellerinin yıpranmasına hatta yanmasına yol açmaktadır. Sürekli olarak saç boyatıyorsanız düzenli olarak saçlarınıza bir takım bakımlar yapmalısınız. Aksi takdirde uçları tiftik tiftik olmuş saçlar ile yüzleşmek durumunda kalabilirsiniz.

Boyalı saçların bakım ürünleri ile desteklenmesi bir yere kadar farklılık sağlıyor ancak saç bakım ürünleri içerisinde bulunan sentetik maddeler de saçların yıpranmasını hızlandıran bir başka etken. Saç bakım ürünleri uzun süreli kullanıldığında alışkanlık yapar ve etkisini kaybeder. Etkisini kaybettikten sonra ise sadece saçınızı yıpratmaya başlar. Bu durum yeniden sağlıksız saç tellerine sahip olmanıza neden olur. Bu bakımdan saçlarınıza bakım yapmak istiyorsanız doğal yöntemlerden faydalanmanız çok daha iyi sonuçlar verecektir. İçinde ne olduğunu bilmediğiniz bakım ürünleri yerine evinizde kendinizin hazırlayacağı sağlıklı bir maske hem saçınızdaki boyanın daha kalıcı olmasını hem de saç tellerinizin daha fazla zarar görmemesini sağlar.

Saçlarınızı çok sık boyatmak saç telleriniz için faydalı bir durum değildir. Çok sık boyanan saç ve saç derisi nefes almakta zorlanır. Bu durum sonucunda saç dökülmeleri artar ve saç telleri yıpranır. Kırık uçlar, solgun saçlar ve cansız saç telleri fazla boyanın bir getirisidir. Tüm bunlardan sakınmak için boya sürelerinizin arasını uzun tutmalısınız. Saçlarınızı mümkünse iyi bir kuaföre emanet etmeniz de bu durum için faydalı olacaktır. Evde kendi boyadığımız saçlarımız hem renk tonu hem de boya şekli bakımından tam olarak başarı sağlamaz. Bu saç nedenle işinde uzman bir kuaför saçlarınızın dilinden anlayacak ve size en iyi şekilde işlem gerçekleştirecektir.

Boyalı saçlarınızı çok sık yıkamanız boyanın daha çabuk akmasına neden olacaktır. Bu nedenle saç yıkama işleminizi haftada 3-4’e düşürmeniz boya kalıcılığı bakımından faydalı olacaktır. Eğer ‘’ben o kadar bekleyemem’’ diyorsanız kuru şampuanlardan faydalanabilirsiniz. Kuru şampuan görevi gören bebek pudrası da aynı görev yerine getirmektedir. Saç diplerinize bir miktar bebek pudrası dökün ve silkeleyin. Saçlarınızdaki yağ emilir ve canlılık kazanır.

Sıcak su saç boyasının rengini açar ve daha hızlı akmasına neden olur. Bu nedenle ılık veya soğuk su ile duş almanız saç renginizin daha uzun süre kalmasını sağlayacaktır. Ayrıca saçınızı boyattıktan hemen sonra yıkamanız faydalı bir davranış değildir. Saçınız boyandıktan en az 48 saate kadar yıkanmamalıdır. Bu süre içerinde saç boyası saça iyice oturur ve daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

Saçlarınızı şekillendirmek istiyorsanız ısı ile bir araya getirmeden önce ısı koruyucu bakım kremlerinden kullanabilirsiniz. Bu kremler hem saç tellerinin ısıya karşı koruyacak hem de saç şeklinizin kalıcı olmasını sağlayacaktır.

Saç boyalarının türü de saçlar üzerinde oldukça etkilidir. Saç boyasının tamamen sentetik olması tel tel ayrılmış saçlara sahip olmanıza neden olacaktır. Saç üzerinde hiçbir kalıcılığı bulunmayan ve saç tellerini yıpratmak için bir hayli çaba gösteren bu boyalardan kesinlikle sakınmalısınız. Dünya lideri kozmetik markalarının üretmiş olduğu bitkisel içerikli saç boyalarını tercih etmeniz hem saç derinizin canlanması hem de saç tellerinizin yıpranmaması bakımından önemlidir. Bitkisel boyalar sentetik boyalara göre saçlarınızı besleyici bir takım minerallere sahiptir. saç renginin kalıcılığı ve saçların parlaklığı bu içerik ile desteklenmektedir. Bu bakımdan sentetik boyalar saça zarar veren en önemli ürünler arasında bulunmaktadır.