Boyun Fıtığı Fizik Tedavi ile İyileşebilir mi?

Boyun fıtığı, boyun bölgesinde, sırtta, omuzlarda ve kollarda ağrı oluşması ile birlikte kendini belli eder. İlk başlarda daha sakin ve basit ağrılarla başlarken, ilerleyen dönemlerde kolda şiddetli ağrı görülmesi, uyuşma ve güç kaybı oluşması olabilir. Daha ileri dönemlerde kaslarda erimeye kadar gidebilir. Boyun fıtığının kesinleştiği andan itibaren tedaviye başlamalı ve çok fazla ilerlemeden önlenmelidir. Boyun fıtığı teşhisi konduktan sonra tedavi yöntemlerini araştırmak gerekir, size hangi tür tedavi uygulanmalıdır tespit edilip tedavi yoluna gidilmelidir. Bazı fıtıklarda ameliyat çözüm olurken bazı durumlarda ise fizik tedavi veya ilaç tedavisine başlanmalıdır. Boyun Fıtığı Fizik Tedavi ile İyileşebilir mi? fizik tedavi boyun fıtığına etki eder mi?

Boyun Fıtığında Fizik Tedavi Yöntemi

Boyun fıtığı tedavisinde cerrahi yöntemlere başvurmadan önce diğer metotlar kullanılarak tedavi edilmeye çalışılır. Tetkikler yapıldıktan sonra boyun fıtığı olduğu kesinleşmişse ilk olarak ilaç tedavisine başvurulur. Çeşitli ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, dinlenme ve son olarak fizik tedavi yöntemine başvurulur. Fizik tedavi genelde boyun fıtığını tedavi etme konusunda başarılı sonuçlar çıkarır.

Fizik tedaviye başlamadan önce hastanın durumu iyi bir şekilde incelenmelidir, hasta fizik tedaviye uygunsa başlanmalıdır. Bazı hastalar çok ileri derecede fıtık yaşıyor olabilir, bu tür hastalarda kesin çözüm cerrahi müdahaledir.

Fizik Tedavi Nasıl Yapılır?

Fizik tedavi uygulanmasına karar verildiyse, uygulanacak seans sayısı önemlidir. Hastanın durumu göz önüne alınarak kaç seansta cevap vereceği ve iyileşme göstereceğine karar verilmelidir. Gerekli tetkikler yapılır, seans sayısına karar verilir ve fizik tedavi süreci başlar. Fizik tedavi cerrahi müdahaleden bir önceki aşamadır. İlerlemiş boyun fıtıklarında bazı hastaları cerrahi müdahaleden kurtarmakta işe yarar. Fizik tedavi sonrasında hasta dikkatli olmalı, kendini korumalı ve doktorun vermiş olduğu ilaç ile egzersizleri doğru uygulamalıdır.