Boyun Tutulması Nasıl Tedavi Edilir?

Boyun tutulması neredeyse bütün insanların yaşamları boyunca bir kaç kez karşılaştıkları bir durumdur. Genelde sabah uyanınca fark edilir, başı sağa sola çevirirken ağrı ve sızı olur, çevirmekte zorlanılır, boyun bölgesinde yer alan kaslarda ağrı ve sancı olur. İnsanın günlük hayatını etkileyen, yaşam kalitesini düşüren bir durumdur. Peki, Boyun Tutulması Nasıl Tedavi Edilir?

Boyun Tutulmasının Nedenleri Nelerdir?

Boyun tutulmasında en çok karşılaşılan nedenlerin başında gece yanlış uyuma pozisyonu yatar. Boynun ters gelmesi veya yastıktan kayması gibi nedenlerle boyun zorlanır ve tutulur. Çok az kişide olasa da bazılarında bu durum doğuştan gelir. Boyun kaslarının zayıf ve hassas olması nedeniyle sürekli boyunda tutulma ve ağrı yaşanır.

Bazı durumlarda önceden geçirilmiş olan operasyonlar veya henüz aktif olarak ortaya çıkmamış olan virüs veya bakteriler olabilir.

Isınma hareketi yapmadan yapılan spor hareketlerinden kaynaklanan tutulmalar olabilir, evde bulunan eşyaları itip çekerken yapılan yanlış bir hareket sonucu yaşanabilir. Kadınlarda yaşanan bir durum olan ve rahim içerisinde olan spiraller de boyun tutulmasına yol açabilirler.

Boyun Tutulması Nasıl Tedavi Edilir?

Boyun tutulmasında ana etken kasların sertleşmesi ve hareketinin kısıtlanmasıdır. Boyun tutulması yaşayan kişi boynuna bir tülbent sararak o bölgeyi sıcak tutarak kasları yumuşatabilir ve ağrıyı hafifletebilir.

Kaslar sertleştiği için ağrı oluşmasını önleyebilmek için kas gevşetici kremler ve merhemler kullanılabilir. Daha ileri düzeyde oluşan rahatsızlıklarda kas gevşetici hap veya iğneler ile tedavi yoluna gidilebilir. Bir doktordan yardım alarak alabileceğiniz bu ilaçlarla tam bir tedavi uygulayabilirsiniz.

Boyun Tutulmasına Bitkisel Çözüm

Tutulma oluşan bölgeye saf zeytinyağı ile güzelce masaj yapılır, masajın ardından bu bölgeye pamuklu bir tülbent veya bez bağlanır ve ağrıyan bölgenin sıcak kalması sağlanır. Sertleşen kaslar sıcaklığı görünce yumuşar ve rahatlar. Genelde 2 gün içerinde bu uygulama ile tedavi gerçekleşir.