Sağlık

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Halk arasında cereyanda kalmanın sonucu olarak bilinen boyun tutulmasının aslında birçok sebebi olabilir. Nasıl ki bazı kaslarımızı ve eklem yerlerimizi kullanmadığımızda uyuşma meydana geliyor, vücudumuzu sürekli aynı şekilde oturtmaya çalışırsak da çeşitli eklem ve kas ağrıları oluşuyor. Aşağıda hakkında epey detay vereceğimiz boyun tutulmasına ne iyi gelir bakalım.

Boyun tutulması nedir?

Boyun tutulması, insanın soğuk hava akımının ortasında kalması, yanlış vücut hareketleri, ağır yük kaldırma, yanlış yatak ve yastık seçimi ile stres yüzünden boynundaki kasların sertleşmesi anlamına gelir. Kas gevşetici haplar veya kremler kullanılarak iyileşebileceği gibi, hiç ilaç kullanmadan da rahatlamanın yolları vardır.

Boyun tutulmasına iyi gelen şeylerin başında soğuk-sıcak kompres uygulaması gelmektedir. Vücudun her bölgesinde olduğu gibi boyun bölgesinde de soğuk veya sıcak kompres uygulayacağınız zaman, soğuk veya sıcak maddenin teninizle direkt temas etmemesine dikkat etmelisiniz. Kas gevşetme olayının ilk basamağı soğuk uygulamasıdır. Soğuk buz ile tutulan bölgeye yapılacak kompresi en fazla yirmi dakika uygulayın. Ağrılı bölgedeki sızının azaldığını göreceksiniz. Kompresi, tutulan bölge üzerinde hareket ettirerek de uygulayabilirsiniz.

Ertesi gün aynı bölgeye uygulayacağınız sıcak kompres ile kaslarınızı gevşetmeye başlayabilirsiniz. Sıcak kompres için ütü ile ısıtılmış havlu çok uygun bir yöntem olacaktır. Havlu az biraz ılımaya başlayınca tekrar ısıtmanız ve tutulan bölgeye tekrar uygulamanız iyi olur.  Toplamda üç kes ısıtıp yarım saat sonra kompresi bitirebilirsiniz. Ancak ardından o bölgeyi sıcak tutmalısınız.

Boyun tutulmasına ne iyi gelir konusunun devamında tabi ki egzersiz vardır. boyun bölgesini öne-arkaya, sağa-sola veya dairesel olarak, ritmik bir şekilde hareket ettirirseniz, boynunuzun tutulduğu yerdeki kasların çalışmasını sağlayacaktır.

Peki boyun tutulması yaşamamak için ne yapmak gerekir siye soracak olursanız; günlük olarak boynunuzla egzersiz yapmanız, sürekli aynı pozisyonda oturmaktan kaçınmanız -ki bel fıtığını önlemek için de önerilir- kullandığınız yastığınızı çok alçal veya çok yüksek olarak değil boynunuza göre seçmeniz gerekir.

Piyasada bulunan ağrı kesici-kas gevşetici kremler, pomadlar veya hapları da daha hızlı çözüm almak için kullanabilirsiniz.