Bulaşıcı Hastalık Tüberküloz

Çeşitli mikro bakteri tarafından oluşumunda etken olan, kronik, değişik görünüme sahip olan infeksiyon olarak adlandırılmaktadır. Oluşan dokular akciğer kanalında bulunsa da sistematik olarak ilerleyerek kemik, kalp, beyin ve omurga gibi diğer organları da etkilemeye sebep olmaktadır. Ne kadar tedavi sürecinde de bulunulsa Bulaşıcı Hastalık Tüberküloz yayılma oranı yüksek olan hastalık grubu içerisin de yer almaktadır.

Tüberküloz Belirtileri

Çoğu riskli hastalık süreçlerinde olduğu gibi, tüberküloz sessiz ve sinsice başlar. Yayılma süreci ise tam tersine kronik düzeyde ilerleme gösterir. Başlangıç Tüberküloz da Genel Durum kendi aralarında gruplanmaktadır. Genel ve akciğere özgü olarak iki alt başlık da toplamak mümkündür. Genel yakınmalar örneği daha çok akşama doğru ilerleyen süreçler de gözlemlenen ateş, kilo kaybı, iştahsızlık gibi alanlar da gözlemlenmekte iken, akciğere özgü olan belirtiler arasında; uzun süreli etkenlere bağlı olarak öksürük, kan tükürme, sırtta ağrı ve gözlemlenen ses kısıklığıdır. Genel rahatsızlık gibi algılanan bu hastalıklar doktora başvuru sürecini yavaşlatmaya etken sayılmaktadır. Bu sebeple de kişiler, hastalık sürecinde ki erken teşhis aşamasına geç kalabiliyorlar.

Tüberküloz da Genel Durum;

Hastalık aşamaları dikkate alındığında; Tüberküloz da Genel Durum ilerleme sağlayan her aşamaya rağmen, ülkelere ve ülkelere bağlı kılınan tüm kıtalarda görülme olasılığı da oldukça yüksektir. Bu aşamalar arasında en yüksek rakama sahip olanlar arasında; Güney Doğu Asya, Sahra Güney Afrika yer almaktadır. Türkiye de ise genel tablo; geçmişten yaşanılan ana gelene kadar ortalama olarak her yıl en az 2 3 kişinin ölümü ile sonuç alınmaktaydı, ancak geliştirilen aşamalarla birlikte, tüberküloz hastalığı ölüm nedeni olma aşamasından uzaklaştırılmış oldu. Hastalığın görülme riskinin fazla olduğu ülkelere oranla en düşük seviyeler de bulunmamız, sevindirici noktalar arasında yer almaktadır.