Bulaşıcı Sarılık Hepatit B

Hepatit B, karaciğere bağlı olarak ortaya çıkan, ağır hastalıklar arasında yer almaktadır. Hastalık süreçleri oldukça ağır olduğundan hastalık süresi boyunca da oldukça kötü tablo kişiler tarafından gözlemlenebilmektedir. Hastalık genel olarak sinsi şekilde ilerler, kimi zaman son döneme kadar ilerler, siroz ve karaciğer kanseri olarak da karşımıza çıkabilmektedir.

Hepatit B Belirtileri

Hepatit B hastalığı yaygın olarak gözlemlenmez. Hepatit B hastalığı taşıyan kişiler de hastalık belirtileri belirlenmiş bir tanı bulunmamaktadır. Hatta çoğu hasta kendisinin bu virüsü taşıdığından da haberi yoktur. Bu sebeple de hastalığı farklı kişilere de taşımaktadır. Zaman zaman kimi bünyeler de hastalık hafif grip şeklinde seyredebilir, bu durumda önemsenmeyerek doktor kontrollerini aksatılmaktadır. Ancak Hepatit B belirtileri arasında da genellikle; yorgunluk, ateş ve iştah kaybı olarak gözlenebilir.

Hepatit B Bulaşma Yolları

Hepatit B oldukça risk taşıyan hastalıktır. Kronik olarak ilerleme sağlayabilmektedir. Kan içerisine alınan virüsün bilinmemesi durumunda oldukça etki alanında yayılarak, farklı kişilere bulaştırılmış olacaktır. Hastalık oldukça risk teşkil etmektedir. Bu sebeple de hastalığı bulaştırmak için kanı, vücudunda mevcut olan sıvısı başkasının teması ile oldukça mümkündür. Hepatit B bulaşma yolları içerisinde; kan nakli, dövme ve ya vücut içerisinde yapılan delme işlemi, kişisel eşyaların kullanım durumu, herhangi sebebe bağlı olarak cerrahi müdahaleler de aletlerin kullanımı olarak özetlenebilmektedir.

Hepatit B Bulunan Bölgeler

Hepatit B genel olarak dünya çapında karşılaşılan hastalıklar arasındadır. Hepatit B bulunan bölgeler arasında Çin ve Asya diğer kısımlarının yanı sıra Afrika ülkelerinde de yaygın olarak gözlemlenebilir. Buralarda görülme sıklığının sebebi yüksek oranda hastalığın kronik olmasıdır. Avrupa ülkelerinde ise bu durum her yıl yaklaşık olarak bir milyon kişinin hastalık virüsü taşıdığı da tahmin edilen durumlar içerisindedir.