Sağlık

Burkulma

burkulma

Burkulmalar

Bir kası diğer kasa bağlayan elastik dokulara kas denir. Kaslar eklemlerin bir arada tutarak hareket alanlarını sınırlarlar. Bütün eklemleri destekleyen bağlar vardır, eğer bağ aşırı şekilde gerilir veyahut kopma gerçekleşirse burkulma oluşmuş demektir, halk arasında genellikle burkulma ile incinme karıştırılır oysaki burkulma incinme kadar basit bir durum değildir, bağlarda bir kez zedelenme olmuşsa buna akut burkulma deriz ama bir bağ birden fazla zedelenmeye bağlı olarak baskı altında kalıyorsa artık kronikleşmiş burkulma halini almıştır

Eklemleri gereğinden fazla zorlamak burkulmalara neden olabilir. burkulmaya bağlı olarak bağdaki lifler aynı zamanda küçük kılcal damarların kopmasıyla birlikte eklemlerde ezilme şişme ve sonrasındaki kızarıklık, şişlik, sıcaklık ve ağrı gibi iltihabi süreç başlamış olur.

Eğer ciddi bir burkulma yaşanmış ise burkulma yaşanan eklemin alçıya alınması veya cerrahi müdahaleyle tedavi altına alınması söz konusu olabilir , fakat daha hafif burkulmalarda burkulan bölgeye buz baskısı yapılması belirtilen bölgedeki damarların büzüşmesini sağlayarak kanın burkulan bölgede birikmesini engelleyebilir böylece yaşanılan ağrı derecesi de azaltılmış olur , belirtilen bölgeye burkulmanın şiddetine göre15-20 dakikaya kadar konulan buzun bekletilmesi gerekir .sonrasında elastik bandajlama yapılarak tabi çok sıkı olmamak kaydıyla ağrının dindirilmesi sağlanabilir.

Burkulan bölge rahatlamış ve kan toplanmasına engel olunması için havaya kaldırılırsa rahatlar fakat ayak bileği gibi vücut ağırlığını taşıyan ve bir o kadar da hassas olan bölgelerdeki burkulmaların iyileşmesi burkulmanın derecesine göre bir hafta veya 40 ile 85 günü bulabilir.

burkulma-ayak-sismesi

 

Burkulma sonucu alınan ağrı kesici ağrının şiddetini azaltsa da yine de dikkatli olmakta ve burkulan yere fazla yükleme yapmamakta fayda vardır , ayrıca burkulan yer birkaç gün sonra masaj yapılarak, ovularak kanın hareket etmesi sağlanarak rahatlatılabilir ve ağrı azaltılabilir, bunun yanı sıra doğa anadan yardım istenilebilir çünkü her bitkinin bir hastalığa çaresi olduğu yadsınamaz bir gerçektir önemli olan hangi bitkiyi hangi tedavide ve nasıl kullanacağımızdır bunun için de bu alanda uzmanlaşmış kişilerden yardım almak çok önemlidir, tabi ki bu bir alternatif tıp yöntemidir, asıl yapılması gereken konusunda uzmanlaşmış hekim tedavisi almaktır.