Burun İçin Tuzlu Su Nasıl Hazırlanır?

Burun tıkanıklığı olan kişiler için tuzlu su; burun tıkanıklığını giderme hususunda yardımcı olabilen alternatif bir yöntemdir. Kullanıcı bir çay bardağına ya da fincana bir çay kaşığı yardımı ile tuz koyar. Soğuk olmayan suyu tuzun üzerine ekler. Tuzun etkisini azaltmamak için kullanılan su miktarına dikkat edilmelidir. Hazırlanacak karışımdaki ölçü çay bardağı ya da fincan ise kullanıcının, fincanın ya da çay bardağının yarısına kadar ılık su doldurması yeterlidir. Çay kaşığı yardımı ile tuz ve suyu karıştırarak homojen bir karışım elde edilir. Suyun ılık olmasına dikkat edilmelidir. Ilık su tuzun daha kolay çözünmesini sağlar. Daha sonra kullanıcı kafasını yukarıya doğru kaldırarak karışımı burun deliklerinden dökmek suretiyle uygular. Bir süre bekledikten sonra içerde kafasını öne eğerek karışımın ve tıkanıklığa neden olan sıvıların çıkmasını sağlar. Peki, Burun İçin Tuzlu Su Nasıl Hazırlanır? 

Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Burun tıkanıklığı hastalığı olan kişi burun için tuzlu su nasıl hazırlanır düşüncesinden önce bir sağlık kuruluşuna gitmeyi tercih etmelidir. Burun tıkanıklığı; kişilerde, uykusuzluk, huzursuzluk durumlarını tetikleyen bir rahatsızlık türüdür. Kişiler rahat nefes alamadığı durumlarda uzman hekimlere(kulak burun boğaz doktoru) görünerek mevcut durumlarını hakkında bilgi vermelidirler. Yapılan muayene neticesine göre doktor gerekli gördüğü takdirde kişiye burun damlası verebilir. Burun damlaları belirli bir süre kullanımdan sonra etki etmemeye başlayacağı gibi burun tıkanıklığının kronikleşme ihtimali de mevcuttur.

Burun damlalarını kimyasal sebeplerden ötürü kullanmak istemeyen kullanıcılar bazı altertanif yöntemler kullanabilir. Deniz suyu ve tuzlu su içeriğinden ötürü daha çok tercih edilen ürünlerdir. Kişinin ikamet ettiği yerde deniz duyu elde etme durumu olmadığı durumlarda tuzlu su hazırlanabilir. Ayrıca domates suyu, elma sirkesi gibi ürünler iltihap engelleyici özellikleri bulunan ürünlerdir. Burun tıkanıklığı tedavisinde bu ürünleri tüketmek fayda sağlayabilir.