Sağlık

Burun Tıkanıklığı Sorunu

Burun tıkanıklığı, yetişkinlere ve çocuklara ciddi anlamda rahatsızlık veren, insanların günlük hayatlarında yorgunluk, enerji kaybı, horlama, uykusuzluk ve bunlara bağlı olarak moral bozukluğuna sebep olan yaygın bir rahatsızlıktır. Eğer burun tıkanıklığı mevsimsel veya gribal bir enfeksiyon sonucu oluşmuşsa çoğu zaman geçicidir. Ancak geçmiyor ve kişinin hayatında önemli bir sorun haline geliyorsa ciddi bir tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle hastaların burun yapılarında oluşan eğrilme ya da büyüme yüzünden, soluk havasının geçtiği kanalların daralması ve bununla birlikte kişilerde vücudun ve beynin ihtiyacı olan yeterli oksijeni alamamasıdır. Burun kemiğinin eğrilmesi (septum deviasyonu), burun etinin büyümesi (konka şişmesi), çocuklarda ise geniz etinin büyümesi ve alerjik nezle, sinüzit gibi hastalıklar nedeniyle sinüslerin tıkanması da, burun tıkanıklığının tedavi gerektiren başlıca sebepleridir. Hastalarda bu nedenlerin bir veya birden fazlası aynı anda görülebilir. Burun tıkanıklığı şikâyeti olan hastaların tedavisine başlanmadan önce, burun tıkanıklığının nedeni iyi saptanmalı ve ona göre tedavi uygulanmalıdır. İlaç tedavisiyle düzelmeyen, burun tıkanıklığına çözümler olarak, burun ameliyatları da tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

 

Burun tıkanıklığı ameliyatlarında, burunun işleyişini koruyarak, hastaya fazla rahatsızlık yaşatmadan ve en kalıcı sonuç veren ameliyatı gerçekleştirmek en önemlisidir. Burun-Sinüs uzmanı, burun tıkanıklığıyla ilgili yapacağı operasyonu, hastanın durumu, kendisinin kişisel deneyimi ve sahip olduğu ekipmanlarla en uygun ameliyat yöntemini seçerek bu operasyonu gerçekleştirir.

 

Burun tıkanıklığıyla ilgili yapılacak ameliyatlar, burun kemiği ve kıkırdak eğriliği için Deviasyon ameliyatı, burun eti büyümesi için burun eti küçültme ameliyatı, orta burun etinin içinde hava olması nedeniyle Konka Bülloza Plastiği, kronikleşen sinüzit nedeniyle Sinüzit ameliyatı, geniz etinin büyümesi nedeniyle de Geniz etinin cerrahi müdahaleyle alınmasıdır.

 

Burun tıkanıklığı sorunu yaşayan hastaların mutlaka bu hastalığın tedavisini yaptırmaları çok önemlidir. Soğuk algınlığı, gribal enfeksiyonlardan oluşan burun tıkanıklığı, doğal tedavi yöntemleriyle, bitkisel ilaçlarla ya da kendiliğinden geçebilmektedir. Ancak bunların dışında oluşan burun tıkanıklığı sorunları mutlaka doktor gözetiminde tedavi edilmediler. Tedavi ihmal edildikçe, artan yorgunluk, uykusuzluk, horlama ve yeterli oksijen alınmamasından kaynaklanan enerji kaybı, kişilerin yaşam kalitelerinde büyük ölçüde azalmaya neden olacaktır. Unutmayalım ki, soluduğumuz nefes, aldığımız gıdalardan daha önemli olarak vücudumuzun en büyük ihtiyacıdır. Bu da sağlıklı bir burun ve solunum sistemiyle olur.