Sağlık

Çarpıntı Neden Olur?

Çarpıntı; kalbin düzenli ritim aksiyonları dışında yüksek vuruşlarla atması olarak ifade edilebilir. Çarpıntı çoğunlukla sinirsel kökenlidir. Kısa sürede geçtiği için, üzerinde çok fazla durulmayan çarpıntı sorunu, ciddi kalp rahatsızlıklarının da belirtisi olabilir. Uykusuzluk, stres, aşırı kahve, sigara ve alkol tüketimi, fazla kilo sorunu olan kişiler; çarpıntı yaşadıklarında, vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna giderek gerekli tetkikleri yaptırmalıdır. Çarpıntı neden olur? Sorunu yaşayan kişiler, kardiyoloji bölümlerinden randevu alarak geniş çaplı muayene olabilirler. Çarpıntının nedeninin belirlenmesi için; EKG, Efor ve Eforlu EKG testleri ayrı ayrı uygulanabilir. Herhangi bir sorunla karşılaşılmaması durumunda; kişiye holter cihazı takılarak, çarpıntının hangi saat aralığında meydana geldiği saptanabilir. Holter sonuçlarında çarpıntı belirlenememesi durumunda; çarpıntının farklı bir sorundan ötürü gerçekleştiği ya da psikolojik olduğu düşünülebilir.

Çarpıntı Psikolojik Olabilir Mi?

Çarpıntıda fiziksel bulgulara rastlanmaması durumunda; sinirsel ya da psikolojik olarak değerlendirilebilir. Çarpıntının en çok rastlandığı psikolojik rahatsızlık panik atak rahatsızlığıdır. Belirtileri kalp krizi ile benzerlik gösteren panik atak nöbetleri; en fazla 30 dakika sürer. Ancak nöbet geçiren hastalar; ölecekleri hissine kapılırlar. Ölüm korkusunun da hissedilmesi ile kişide; ciddi nabız artışı gözlemlenebilir. Böyle durumlarda sağlık kuruluşlarının acil bölümleri kısa süreli fayda sağlayabilir. Kişinin panik atak rahatsızlığından kurtulması için ise, mutlaka psikolojik yardım alması gerekir. Çarpıntının nedeninin panik atak olup olmadığı; ancak alanında uzman hekimler yardımıyla saptanabilir.

Sinirsel Kökenli Çarpıntı

Duygu durum bozukluğu, aşırı çalışma temposu gibi faktörler çarpıntıya sebep olabilir. Böyle durumlarda kişinin, kendi teşhisi koyması çarpıntının devam etmesine neden olabilir. Uzman psikolog ya da psikiyatr desteği alınması gereken sinirsel çarpıntılar, uzun vadede daha büyük sorunlara (aritmi gibi) yol açabilir. Bu nedenle kişinin, çarpıntıyı bir hastalık olarak kabul etmesi ve çözüm arayışına girmesi kendisine fayda sağlayabilir.