Sağlık

Çatlakları Azaltmanın Etkili Yolları ve Cilt Sağlığı

Vücudumuzda hiç de estetik bir görüntü olmayan çatlaklar kâbusunuz olmuşsa yazımızı dikkatlice okumalısınız. Hamilelik sonrası oluşan çatlaklar, hızlı kilo alıp vermeye bağlı olarak oluşan bölgesel çatlaklar tedavi edilmediği takdirde kötü bir görüntü oluşturur. Çatlakları azaltmanın etkili yolları ve cilt sağlığı hakkında bilgi vermeden önce, öncelikle çatlak oluşumunu engellemek için neler yapabiliriz inceleyelim.

Çatlak Oluşumunu Engellemek İçin Neler Yapabiliriz

Hamilelik süresince hızlı kilo alımından kaynaklanan ve özellikle karın bölgesinde oluşan çatlaklardan korunmak için badem yağı kullanabilirsiniz. Elbette kullanacağınız çatlak önleyici ürünler için mutlaka öncelikle doktorunuza danışmalısınız. Gebelik dışında, çatlaklardan korunmak için sağlıklı beslenmeye özen göstermeli, bol su tüketmeli ve hızlı kilo alıp vermemeye özen göstermelisiniz.

Çatlakları Azaltmak İçin Kullanılan Yöntemler

Avokado maskesi ile çatlaklarınızı olabildiğince azaltmanız mümkün. Avokado maskesi için öncelikle avokadoyu iyice ezerek püre haline getiriyoruz. İçerisine yarım limon suyu ekleyip sorunlu bölgeye uyguluyoruz. 45 dakika – 1 saat arası streç filmle sararak bekletiyoruz. Daha sora bölgeyi suyla yıkayarak duruluyoruz. Haftada 3-4 kez bu karışımı düzenli olarak uyguladığınızda sonuç alabilirsiniz. Diğer bir tedavi yolu ise kakao yağı. Kakao yağı günde iki kez çatlak olan bölgeye uygulanıldığı takdirde rahatsız edici görüntünün oldukça azalmasını sağlar. Bir diğer yöntem cilde havuç maskesi uygulamak. Havuç maskesi hazırlamak için öncelikle 4-5 adet havuç haşlanır içerisine bir tatlı kaşığı badem yağı eklenerek çatlakların olduğu bölgeye uygulanır, yaklaşık 1 saat bekletildikten sonra soğuk suyla yıkanarak durulanır. Çatlakların giderilmesinde zeytinyağı ve kuşburnu yağı da oldukça etklidir. Çatlaklardan kurtulmak için uygulanan yöntemlerle birlikte sağlıklı beslenmeye mutlaka özen gösterilmelidir. Cilt sağlığı için sağlıklı beslenmek oldukça önemli olup, özellikle K vitamini içeren besinlerin tüketilmesi tavsiye edilir. Bunların dışında bol su tüketmeye özen gösterilmelidir.