Cilt Kanseri Artışıyla Cilt Kanserine Dur Demenin Yolları

Cilt kanserine yakalanma oranı gün geçtikçe artış gösteriyor. Bu nedenle kişilerin cilt kanserine yakalanmamaları için belirli kurallara dikkat etmeleri gerekiyor. Cilt kanserinden korunma yöntemlerinin başında etli yiyecekler ile ilgili kurallar geliyor. Bilindiği gibi et ve kızarmış ürünler günlük hayatımızda en çok tüketilen ürünler arasında yer alıyor. Günlük hayatta sıkça tüketilen etin çok fazla yağlı olmamasına dikkat edilmeli. Aynı zamanda yağda kızarmış ürünlerin daha az tüketilmesi gerekiyor.

Bol yağlı etler ile kızartma türü gıdaların bolca tüketilmesi vücutta kanserli hücrelerin ve cilt kanserine neden olacak etkenlerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu nedenle cilt kanserinden korunmak için bol yağlı etlerden ve kızartma türü yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor. Bunun haricinde tüketilen süt ve süt ürünlerinin miktarına dikkat edilmeli. Uzmanların yapmış oldukları açıklamalara göre süt, yoğurt ve peynir gibi ürünlerin bolca tüketilmesi cilt kanseri riskini üç kat arttırıyor. Her şeyde olduğu gibi sağlık konusunda da bir şeyin normalden fazla tüketimi sağlığa zararlıdır.

 

Güneş Işınlarının Cilt Kanseri Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Güneş ışınlarının en dik açı ile geldiği saatlerde özellikle yaz aylarında cildin güneş ışınlarından olumsuz yönde etkilendiği biliniyor. Bilim adamlarının bu konuda yapmış oldukları araştırmalar ile yaz aylarında öğlen saat 12.00 ile 16.00 arasında güneş ışınlarına maruz kalan kişilerin cilt kanseri riski maruz kalmayan kişilere göre 3 kat daha fazla riskli görüyorlar. Bu nedenle cilt kanserinden korunmak için yaz aylarında öğlen 12.00 ile 16.00 saatleri arasında güneşe çıkmamak gerekiyor.

 

Cilt Kanserinden Korunmak İçin Beslenme Alışkanlığı Nasıl Olmalıdır?

Cilt kanserinden korunmak için tüm öğünlerde salata yenmesi faydalı oluyor. Özellikle yeşil yapraklı sebzelerin öğünlerde eksik kalmaması gerekiyor. Aynı zamanda sık olarak balık tüketimi de cilt kanserinden korunma yöntemlerinden birisidir. Bilim adamlarının yapmış oldukları açıklamalara göre balık tüketimini sık yapan kişilerin beyinde oluşacak tümörlere karşı korunduğu belirtiliyor. Bu nedenle cilt kanserinden korunmak için balık tüketmek oldukça önemlidir. Beslenme düzenine uymak cilt kanseri riskini en aza indirdiği belirtiliyor.