Bakım

Cilt Lekelerini Önleyen Maskeler

Cilt lekeleri canımızı sıkar. En fazla ön planda olan yüzümüzde oluşan cilt lekeri bu can sıkıcı duruma daha fazla yol açar. Cilt lekeleri sonradan oluşan lekelerdir. Doğuştan beri gelen lekeler, vücut için zararlı değildir. Ancak değişik dış etkenlere bağlı olarak gelişen lekeler vücuda zararlı bir etkiye sahiptir. cilt lekeleri, cildimize rengini veren melamin hormonunun tek bir yerde toplanması sonucu oluşur. Bu toplanma; hamileik döneminde, solaryumda en çok da güneş ışınlarına fazla maruz kaldığımızda meydana gelmektedir. Cildimizde oluşan sivilce ve yaralar da cilt lekelerine sebep olabilmektedir. Günümüzde cilt lekelerini önlemek amacıyla üretilmiş pek çok sentetik ürün bulunmaktadır. Bu ürünler her ne kadar bitkisel içerikli olarak piyasaya sürülse de pek çoğu kimyasal madde barındırmaktadır. Bu maddeler cildin bu maddelere bağımlı hale gelmesini ve sürekli şekilde kullanma ihtiacı yaratılmasını sağlar. cilt sağlığı bakımından oldukça zararlı olan bu ürünlerin kullanımı ya en aza indirgenmeli ya da tamamen kullanımı kesilmelidir. Cilt üzerinde gerçekten etki gösteren ve gerçekten bitkisel içeriklerden oluşan ürünler ise genelde çok pahalıdır ve çoğu kişinin bütçesini aşar. Bu nedenle cilt lekeleri için de yine doğanın bize verdiği mucizelerden yararlanacağız.

Karbonat-Vazelin-Patates Maskesi

Malzemeler:

1 çay kaşığı karbonat

1 adet yumurta kabuğu

1 tatlı kaşığı vazelin

1 orta boy patatesin suyu

Hazırlanışı:

Öncelikle bir adet yumurta kabuğunu rondoda toz haline gelene kadar çekin. Ardından 1 çay kaşığı karbonat ve 1 tatlı kaşığı vazelin ile birlikte karıştırıp koyu bir kıvam elde edene kadar karıştırın. Üzerinde bir patatesin suyunu ekleyin. Patatesin suyunu patatesi rendeleyerek suyunu ayırdıktan sonra elde edebilirsiniz. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze masaj yaparak uygulayın ve 20 dakika bekletin. Daha sonra bol su ile yıkayıp kurulayın. Üzerine güneş kremi sürmeyi ihmal etmeyin. Bu maske düzenli şekilde uygulandığında yüzünde oluşan leke ve izleri yok etmenize yardımcı olacaktır. Etkisini görebilmek için en az 6-7 kez düzenli olarak uygulamalısınız.

Patates-Bal-Yoğurt Maskesi

Malzemeler:

 

Bir orta boy patates

1 tatlı kaşığı bal

1 yemek kaşığı yoğurt

Hazırlanışı:

Öncelikle patatesi rendeleyin. İçine baı ve yoğurdu ekleyip karıştırınç hazırladığınız karışımı yüzünüze sürün ve 25 dakika bekleyin. Ardından gül suyu ile yüzünüzü temizleyin ve güneş krem sürün. Bu uygulama da hafta 1 kez tekrarlanabilir ve düzenli kullanımda cilt lekelerinin önlenmesini sağlar.

Soda-Karbonat-Limon Maskesi

Malzemeler:

1 tatlı kaşığı soda

1 tatlı kaşığı karbonat

Yarım limonun suyu

1 yumurta kabuğu

Hazırlanışı:

İlk adım olarak yumurta kabuğunu bir robottan geçirerek toz haline getirin. Ardından soda, karbonat ve limon suyunu ekleyip iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı yüzünüze uygulayın. 20 dakika yüzünüzde beklettikten sonra ovalayarak çıkartın. Bu maske sadece lekeler üzerine uygulanabileceği gibi tüm yüze de uygulanabilir. Göz çevresine sürmemeye dikkat edin. Haftada 1 kez düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

Leke Oluşmasını Önlemek İçin;

  • Yaz veya kış fark etmeksizin güneş ışınları cilt üzerinde leke oluşumunu tetikler. Güneşe çıktığınız her anda güneş kremi kullanmalısınız. Kışın 15 veya 30 faktörlük bir koruma yeterli olacakken yazın 50 faktörlük koruma içeren bir krem tercih edebilirsiniz.
  • Sigara kullanımı cilt lekelerinin oluşumunu tetikler, yaşlanma etkilerini hızlandırır. Tüm bu nedenlerden olayı sigara kullanımı tamamen kesilmesi gerekse de bırakmak istemiyorsanız azaltmanızda fayda olacaktır. Daha fazla su tüketimi ve vücutta biriken nikotini atmaya yarayan sebze tüketimi sigara tüketiminin neden olduğu etkileri azaltacaktır.
  • Solaryum yüksek oranda ışın içerir. Hem cilt hem de vücut sağlığı için çok tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Bu nedenle bronzlaşmak istiyorsanız doğal bir yöntem olan güneşi tercih etmeniz hem cilt hem vücut sağlığınız için çok daha faydalı olacaktır. Tabi güneşe çıkıldığında korunmak da ihmal edilmemelidir.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.