Cinsel İsteksizlik

Cinsel İsteksizlik iki tür( kadın erkek) üzerinden ayrı ayrı değerlendirilmesi gereken, cinsel aktivite ihtiyacının karşılanamadığı durumlarda ortaya çıkabilen, kişinin aktivite için heyecan duymaması ya da cinsel aktiviteden kaçması olarak tanımlanabilir. Erkek ve ya kadın üzerinde etkili olabilen bu durumlar; ortak sebepler ve türe özel sebepler olarak incelenebilir.

Cinsel İsteksizlikte Ortak Sebepler

İlaçlar, cinsel hayatı doğrudan etkileyebilen kimyasallardır. Antidepresanlar, doğum kontrol hapları bireylerin; cinsel ilişkiye ihtiyaç duymamasını, cinsel ilişkiye hazır olmamasını etkileyebilirler. Düzenli ve doktor kontrolünde kullanılması gereken ilaçlar olası cinsel isteksizlik durumunda doktora danışılarak değiştirilmeli ya da bırakılmalıdır.

Alerjik hastalıklar bireylerin cinsel isteksizlik duymasını tetikleyebilir. Aşırı yorgunluk, tekrarlayan ağrılar, kronik öksürük, gibi rahatsızlıklar bireylerin libido seviyelerinin düşmesine sebep olabilir. Ağır diyetler ve aşırı stres bireylerin odak noktasını değiştireceği için cinsel isteksizliğe sebep olabilir. Kafaya takılan ve yarım kalan işler, yoğun tempo, açlık gibi faktörler cinsel isteksizliği direk etkileyen faktörlerdir.

Cinsel isteksizlikteki temel unsurlardan biri de iletişim eksikliğidir. Birbirlerinin ne istediğini bilmeyen çiftler aktivite sonrası mutlu olamıyorsa bu durum zamanla yerini cinsel isteksizliğe bırakabilir. Partnerlerin birbirlerini tanımaları, nelerden hoşlandıkları ya da nelerden hoşlanmadıkları konuşulmalıdır.

Kadında Cinsel İsteksizlik

Kadınlar; stresi, depresyonu, duyguyu erkeklere nazaran daha önemli bir boyutta yaşarlar. Kadınlar ruhsal ve fiziksel açıdan yeterli derecede uyarıldıklarında cinsel aktiviteden zevk alırlar. Kadının cinsel aktivite öncesi ruh hali, yaşadığı olumsuzluklar göz ardı edilirse kadın da cinsel isteksizlik artabilir. Kadınlar erkekler gibi rahatlamak için cinsel aktivite istemezler. Kadınlar cinsel aktivite için rahatlık isterler. Burada en büyük görev kadının partnerine düşer. Partnerinin ne istediğini bilen bir erkek cinsel isteksizlik sorunu ile karşılaşmayabilir.

Erkekte Cinsel İsteksizlik

Erkekler kadınlar gibi derin düşüncesi olmayan rahatlamak için cinsel aktivite isteyen türlerdir. Erkeklerde cinsel isteksizliğin en önemli nedeni partnerini tatmin edememe düşüncesidir. Erkekler bu düşünceyi atamadıkları takdirde cinsel isteksizlik ortaya çıkabilir. Ayrıca erken boşalma ve ereksiyon problemi erkekler arasında en çok görülen cinsel isteksizlik sebeplerindendir.