Cinsel Soğukluk İle Vajinusmus Arasında Ne Fark Var?

Cinsel soğukluk ve vajinismus kadınlarda en çok karıştırılan cinsel sorunlardan biridir. Cinsel soğukluk ile vajinusmus arasında ne fark var? ayrımını yapamayan kadınlar, öncelikle cinsel soğukluk ve vajinismusun ne olduğunu öğrenmelidir. Cinsel soğukluk kadının yaşadığı tecrübeler, kendini yeterli derecede tanımaması, bazı ilaçlar kullanması durumlarında yaşanabilir. Ancak vajinusmus kadının cinsel aktiviteye elinde olmadan (fiziksel ya da psikolojik) izin vermemesi olarak ifade edilebilir.

Kadınlarda Cinsel Soğukluk Neden Olur

Kadınlarda cinsel soğukluk; kadının, cinsel hayat beklentisi doğrultusunda ortaya çıkabilir. Yeterli tatmine ulaşamama, vücudundan utanma, başarısız olunacağı hissi, antidepresan ve kalp ilaçları kullanımı, partnere güvensizlik gibi durumlarda kadının kendi şartlarında oluşabilecek bu durum, psikolojik tedavi yöntemleri ile ve çiftler arasında birbirlerinin hoşlandıkları aktiviteler belirlenerek ortadan kaldırılabilir. Kadınlarda cinsel soğukluğun en önemli nedenlerinden biri de partnerlerinin cinsel aktiviteye yaklaşımıdır. Cinsel konularda eşinin isteklerini önemsemeyen yalnızca kendi cinselliğini düşünün erkekler kadınların cinsel aktiviteden soğumasına ayrıca neden olabilir.

Kadınlarda Vajinismus Neden Olur

Vajinismus rahatsızlığını cinsel soğukluktan ayıran en belirgin özellik kadının cinsel ilişkiyi istem dışı sağlayamamasıdır. Kadın cinsel aktivite isteğine sahip olsa dahi bazı durumlarda cinsel birleşme sağlanamayabilir. Vajinismus fiziksel ve psikolojik olarak iki ana başlıkta incelenebilir. Fiziksel kökenli vajinusmus operasyonla ortadan kaldırılabilir. Ancak daha çok psikolojik kökenli olabilen vajinismus rahatsızlığında tedavi daha uzun bir süre gerektirebilir. Kadının cinsel ilişki isteğinin olduğu durumlarda da görülebilen vajinismus, cinsel birleşme esnasında kadının yaşadığı bir kriz olarak nitelendirilebilir ve bu durum bilinç kaybına kadar gidebilir. Pelvis kaslarının kasılmasına bağlı olarak cinsel ilişkinin gerçekleşemediği bu durumda kadın acı çekeceği, ağrı hissedeceği gibi düşüncelere kapılarak cinsel birlikteliği sağlayamayabilir. Bu durumda gerekli tedavi yöntemleri uygulanmadığı takdirde bu rahatsızlık ömür boyu sürebilir.