Cinsel Uyarılma Bozukluğu

Çiftlerin büyük bir çoğunluğunda yaşanan cinsel uyarılma bozukluğu baştan önlemi olunmazsa istenmeyen olayların başlangıcı oluyor. Kadınların cinsel ilişki başında uyarılmaları ile beraber belirli bir fiziksel değişim olur. Bu değişim öncelikle vücut ısısının artması, vajinanın kendini ilişki için hazırlaması olarak ilerler. Vajina ilişki için kaygan bir sıvı salgılar, bu sıvı ilişkinin kolaylaşması ve haz alınmasını arttırır. cinsel uyarılma bozukluğunda bu süreç yaşanmaz vajina kendini ilişki için kapatır. Bu bozukluğu yaşayan kadınlar ya hiç ilişkiye giremezler girenlerde ilişkiden zevk alamaz ve daha da rahatsızlığın ilerlemesi neden olur. Zorlamalar karşısında çiftler için iki taraflı bir ağrı ve problem yaşanır.

Uyarılma Bozukluğunun Temeli

Uyarılma kadınların yaş ile beraber yaşadıkları fiziksel rahatsızlıklardan olabilir. Bu tür fiziksel rahatsızlıklar sonrasında oluşan uyarılma bozuklukları en az rastlanan türdür. Belirli bir süre tedavi ile genelde rahatsızlık giderilir. Uyarılma bozukluğunun görülmesinde en büyük neden psikolojik etkenlerdir. Problemi genelde kadınlarda yeni evli çiftlerde çok fazla görülür. psikolojik olarak uyarılmama hastalığı. Bu rahatsızlığın başlarda farkına varmayan çiftler zaman geçtikçe boşanmaya giden sosyal problemler yaşar.

Uyarılma Bozukluğunu Engelleme Ve Tedavi

Uyarılma bozukluğu gençlere de toplum baskısı cinselliğin kötü olarak yıllarca empoze edilmesi ile ortaya çıkar. Evlilik sonrasında bu konuda anlayış olmayan eşlerde rahatsızlığın iyice tetiklenmesini sağlar. Bunu yaşayan çiftlerin acil şekilde psikolojik yardım almaları ve bu tabuyu aşmaları gerekir. İnsan vücudu için yemek içmek kadar gerekli bir durum olduğu cinselliğin kabul edilmeli. Birlikteliğin ilerleyen yıllarında da görülen uyarılma bozukluğunun genel nedeni kötü bir cinsel hayattır. Ülkemizde özellikle ön sevişme aşmasının atlanması ilişkiye hazırlanamama, cinsel uyarılmada aksaklık meydana getirir. Bunun gibi psikolojik etkenlerin oluştuğu durumlarda cinselliğin gözden gezdirip uzmanlardan yardım alınması rahatsızlığın en kolay tedavisidir.