Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Bulaşıcı hastalıklar, kadın- erkek herkesin kabusudur. Bir çok bulaşıcı hastalık bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise, cinsel yolla bulaşan hastalıklardır. Şimdi bu hastalıklara bir bakalım.

 

Bulaşıcı Cinsel Hastalıklar

1-Sarılık (Hepatit): Virüsü taşıyanların üçte biri herhangi bir belirti göstermez. İlk belirtiler, ishal, bulantı, iştah kaybı, halsizlik, kas ağrıları, baş ağrısı, yüksek ateştir. Daha sonra karaciğer tutulduğu zaman, gözün beyaz kısmında ve ciltte sararma, karın ağrısı, idrar renginin koyulaşması gibi belirtiler ortaya çıkar. İleriki aşamalarda, karaciğerde işlev bozukluğu, karaciğer kanseri ya da siroz görülebilir. Hepatit C için henüz aşı bulunmamakla birlikte, Hepatit B için aşı mevcuttur.

 

2-Frengi (Sifiliz): Cinsel yolla bulaşır ve bakteri kökenlidir. İlk belirtiler, vajina ya da peniste beliren krater biçiminde ağrısız bir yaradır. Anüste, ellerde ve ağız kenarında da görülebilir. Antibiyotik tedavi mümkündür. Ancak, tedavi edilmediği taktirde, ikinci aşamaya geçer ve sinir sistemini etkileyebilir.

 

3-Kazanılmış İmmun Yetmezlik Sendromu (AIDS): Cinsel yolla bulaşan Human Immunodeficiency Virus (HIV), tedavisi bulunmayan ölümcül bir hastalıktır. Bağışıklık sistemine saldırarak çökertir. İlk bulaştığı zaman genelde belirti göstermez ya da gribe benzer şekillerde ortaya çıkar. Daha sonra bir kaç hafta içinde de belirtiler yok olur. Hiçbir belirti olmadan yıllarca vücutta bekleyebilir. Tanı konması için, kan testi gerekir. Virüs alındıktan sonra, en erken üç ay sonra belirlenebilir. Tedavisi olmadığı için antibiyotik tedavisi ile hastanın yaşamı uzatılmaya çalışılır.

 

4-Trikomonasis: Cinsel yolla bulaşan bakteri kökenli bir hastalıktır. Genç ve seksüel aktivitesi yüksek bayanlarda daha sık görülür. Erkeklerde, ağrılı idrar, idrar sıklığı ve penis akıntısı olarak belirti verebilir. Kadınlarda ise, karnın alt bölgesinde sıkıntı, idrar sıklığı, ilişki esnasında ağrı, vajinada kızarıklık ve kaşıntı, yeşil- sarı köpüklü kokulu vajinal akıntı olarak belirti verebilir. Tedavisi kolaydır.

 

5-Genital Herpes: Bulaşıcı cinsel hastalıklar kategorisinde bir hastalıktır. Ağız ve dudak çevresinde uçuklar yapar, tedavisi zordur.

 

6-Genital Siğil: Cinsel yolla bulaşan hastalığa Human Papilloma virüsü neden olur. 1-6 ay arası kuluçka dönemi bulunur. Genital bölgelerde ve anüste, karnabahar benzeri ağrısız siğil olarak belirir. Tedavisi mümkündür. Daha sonra tekrar edebilir.

 

7-Bel Soğukluğu: En sık görülen, cinsel yolla bulaşan bakteri kökenli hastalıktır. Kadınlarda, alt karın bölgesinde ağrı, vajinal akıntı ve adet dışı kanama olarak belirti verebilir. Erkeklerde ise, sarı-beyaz akıntı ve idrar sırasında yanma olarak belirti verebilir. Tedavisi mümkündür.