Çocuğu Şımartan Ebeveyn Tutumları

Anne baba tutumları ,  çocuğun ilk sosyal deneyimlerini öğrendiği  yerdir. Doğumdan itibaren  ilk yıllarda çocuğun yanı başında olan ve en önemli ve ihtiyaçlarını karşılayanlar  anne ve babasıdır. Çocuğun gelişimi açısından izlemlediği, gözlemlediği.. Tecrübeler edindiği kendini geliştişrdiği ilk kurum anne ve babalık kurumudur. Buna kurum denmesi ne kadar doğru denilebilir ancak bir o kadar doğrudur. Bu kurum gelecek planlamasını şimdiden iyi yapmalıdır ki varlığını sağlıklı bir şekilde sürdürebilsin. Bu kurum belirli standartlar da olmalıdır ki kalıcı olabilsin. Bu kurum kendini kabul ettirebilmeli ki kontrol elinde olsun. Bu sebeple anne ve babalıkta aslında bir kurumdur. Lafı çok uzatmadan çocuğu şımartan aile tutumlarına, anne ve baba tutumlarına geçelim öyleyse.

Anne baba tutumları çocuğun gelişimi  açısından  çok etkileyici ve belirleyicidir. Anne baba çocuğun koruyucusu  ve etrafıyla olan  ilişkisinde önemli bir faktördür. Çocuk doğumundan itibaren ilk yıllarda anne babanın yardımıyla ihtiyaçları görülür onların davranış ve rol modelleri içinde gelişimlerine devam ederler. Bunun içindir ki anne baba tutumları çocuk gelişiminde en önemli faktördür. Çocuk gelişimi diyip geçmemek gerekiyor. Çocuk gelişimi için söylenen en ünlü ve doğru söz “ağaç yaşken eğilir” sözü olsa gerek. Biraz daha açıtığımız da bu sözün ağacı küçükken yönlendirebiliriz anlamına gelmesini anlarız. Çocuklarımızı da onlar çocukken, sizi rol model alıyorken eğitmek, yönlendirmemiz gerekir.

Çocuğu şımartan anne baba tutumunda en önemlisi ağlamalarına izin vermemek ve her istediklerini istedikleri anda karşılamaları birinci sırada gelir. Otoriteyi kaybeden anne ve baba çocuğun davranışları üzerine kontrol kuramaz ve sorunlar karşısında sağlıklı  çözümler hemen o anda yani kriz anında çözemeyebilir. Bu nedenle  anne baba tutumları son derece önemli ve vazgeçilmezdir. Çocuk ve aile içinde her zaman sınırlar olmalıdır. Bu sınırlar sevgi dolu güvene dayalı anlayışlı olmalıdır. Çocuğu şımartan otoriteyi kaybeden anne baba şeklinde değil. Çocuğa yönelik davranış ve ona takınılan tavırlar, bu ilk yaşantının görülmesiyle büyük önem taşır. Çocuğun okul öncesi dönemde  sosyalleşebilmesi  yönünde kendisine tanınan deneyim fırsatlarının önemi büyüktür.   Çocuk, sosyal bir birey olmayı öğrenirken, aynı zamanda en küçük ayrıntısına kadar kopya edeceği bir modele gereksinim duyar. Çocukların model gereksinimlerini karşılamaya hazır mısınız? Peki ya ne kadar iyi bir modelsiniz?

Yazımızın başında bahsettiğimiz o kurum içeriğimzde bahsettiğimiz sağlam temellere oturtulduğunda anne ve babayı kopya eden çocuklar bu kurumun bir parçası hatta geleceğe taşıyıcısı olurlar. Bizler sorumluluklarımızın farklında, bilincinde bireyler olarak toplumumuza, milletimize ve geleceğe faydalı bireyler yetiştirmek zorundayız. Geldiğimiz bu durumda her çocuk her ülke ve aile kurumu için adeta bir elmas bir pırlanta bulunmaz bir madendir. Çocuklarımızı sevelim onların kimliklerine saygı duyalım ancaak onları şımartmadan. Sınırları çok iyi belirleyelim o hassas çizgiyi geçmeyelim! Kendimizi bilelim.. Gelecek nesil bizlerin eseri olacaktır.

Kişiliğin oluşması için gerekli olan rol model  aile içindeki en yakın kişilerden  oluşur. Rol model olmaya hazır mısınız? Farkında değilsiniz aslında siz anne baba olarak tam bir rol modelsiniz.. Yaptıklarınız, söyledikleriniz, hareketleriniz her şey daima kayıt altına alınıyor. Bu kayıtlar bir gün olumlu bir gün olumsuz karşınıza çıkabilir.

Haydi bakalım! İyi bir ebeveyn olmanın tam zamanı.. Çocuklarımızı şımartmadan onları geleceğe hazırlıyoruz.. Onları her alan da başarılı bireyler haline getiriyoruz. Egosuz ancak özgüvenli bireylere merhaba! Çocukları için daima kendini geliştirmekten ödün vermeyen ailelere merhaba!

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, bir başka yazı da görüşmek ümidiyle… Esen kalın.