Çocuğunuza okulu sevdirip başarısını arttırma unsurları

Öğrenciye okulu sevdirmeyi şöyle sıralayabiliriz?

Öncelikle sevgi   şefkatli, saygı ve güvene dayalı bir ilişki kurulmaya çalışılmalıdır. Daha çok baskıcı ve kontrolcü tutum ve davranışlardan uzak durmak gerekiyor.

Aile içi huzura önem verin. Önce anne baba olarak birbirinizle iyi bir ilişkiniz olmalı; çocuk kendini anne babasının yanında güvende hissetmelidir.  Huzursuz ortamlarda çocukların okula, derse motive olmaları güç olmaktadır.

Onların birer birey olduklarını hatırlamalı ve birey olmalarına izin verilmelidir.

Aşırı koruyucu tutum ve davranışlar öğrencinin özgüvenini ve okul başarısını olumsuz etkiler.

Öğrencinin ilgi alanlarına,becerilerine, ve yeteneklerine uygun bir okul seçilmelidir.

Öğrenciden,başarı beklentisi yüksek olursa,bu onda fazla baskı yaratacak ve  sınıf ortamı başarıdan çok farklı psikolojik sorunları getirecektir.

Öğrencinin sadece başarısızlıklarına odaklanmamak gerekir. Başarılı olduğu alanlar ve dersleri için onu ödüllendirin. Başarısızlığına neden olan sorunları birlikte saptamaya çalışın; sorunu anlarsanız çözüme de kolayca ulaşırsınız.

Evde sadece ders çalışmaya zorlamamalıdır. Eğlenceye ve sohbete de yer verin. Ve tüm koşullarda  onun yanında olduğunuzu hissettirin.

Öğrencinin rahat bir çalışma odası olması önemlidir. Masası, sandalyesi, ışığı ödevlerini yapması için uygun olmalıdır.Odanın ve masanın üzerinde dikkat dağıtan şeylerin bulunmamasına, çalışma saatlerinde evde gürültü, televizyon sesi vb olmamasına özen gösterilmelidir. Tüm bunlar okullu sevmesi için önemli etkenlerdir.

Ve en önemlisi ,Sorumluluk duygusu gelişmemiş bir çocuğun da okulda başarılı olması kolay olmamaktadır.Sorumluluklarını bilmeleri için yardımcı olunmalıdır.

Öğrencinin başarısını etkileyen unsurlardan birkaç tanesini şöyle sıralayabiliriz:

  • Zeka
  • Fiziksel gelişim
  • Dikkat ve odaklanma
  • Duygusal sorunları
  • Ailevi sorunlar

Amenore (Adet Görememe) Nedir? 4Tüm anne babalar çocuğunun okulda başarılı olmasını ister. Çocuğun aile içi ve okul ortamındaki hal ve davranışlarının,  bireysel özellikleri ve yeteneklerini  geliştirmekte çok etkili olduğu bilinmektedir.

Öğrencinin okulda başarılı olabilmesi,gereken bilgi ve becerileri kazanabilmesi için  en az, ortalama düzeyde bir zeka seviyesine sahip olması gerekmektedir.Bir çok öğrenci zeka sorunu nedeniyle okulda başarısız olmaktadır. Ancak sınır zekada olan öğrencinin sorunu  okula başladıklarında anlaşılır.

Zihinsel gelişim ve fiziksel sağlık da okul başarısı için  önemlidir. Görme ve işitme ile ilgili sorunlar,öğrencinin sağlıklı bir şekilde ders çalışmasına mani olur.

Dikkat bozukluğu ve odaklanamama gibi sorunlar günlük hayata yansıyan önemli faktördür. Dikkat ve konsantrasyon sorunları ile öğrenme güçlüğü çeken öğrenci ,okul başarısını  olumsuz etkiler. Gereken desteği almamaları durumunda maalesef okul başarısızlığı devam eder.

Çocuğun yaşamındaki bazı travmatik olaylar, anne baba ayrılığı, kardeş doğumu, aile içi huzurluzluk, bir yakının ölümü,  korku ve kaygısı olan öğrencinin okul başarısızlığına neden olur. Ayrıca depresyon, kaygı bozuklukları ve başka benzer psikiyatrik rahatsızlıklar da benzer şekilde okul başarısını olumsuz etkilemektedir.

Kız Çocuk Annesi Olmak 2Anne babanın, derse ve okula motive edici davranışlarda bulunması son derece önemlidir. Özellikle okula başladığı ilk yıllarda desteklenmesi, becerilerini geliştirebilmesi için fırsat verilmeli, öğrenmeye heveslendirilmesi gereklidir.

Sevgi, şefkatli, saygı ve güvene dayalı bir ilişki kurulmalıdır. Birey olmasına izin verilmesi önemlidir.

Bu bilgiler ışığında toplumun her kesimine faydalı olabiliriz. Başta kendi ailemize sonra diğer çocuklara faydalı olup okumayı okutmayı dahi sevdirebiliriz. Birey yetiştirmek çok önemlidir. Bireylere okul alışkanlıklarından tutun sevgi şefkat ve vicdan bunların hepsini aşılamamız gerekiyor.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ediyoruz bir başka yazı da görüşmek üzere! Esen kalın..