Çocuğunuza oyun arkadaşı olun güven duygusu kazandırın

Güven duygusu kazandırmak? Üstelik temel güven duygusu kazandırmak? Kulağa oldukça zor geliyor değil mi? Aslında pekte öyle değil.. Bu yazımızda temel güven duygusu ve çocuğumuzun ilk oyun arkadaşı olmayı anlatacağız. Birbiriyle ayrı yazılar gibi anlatmış olsakta aslında ortak hedef belli. Temel duyguyu aşılamak, kendimizi güvenilir sağlamak. Eşittir kendine güvenen bireyler..

Anne ve baba olarak, çocuğun özgüveninin gelişmesi, onları korumak ve güvenlerinin  artması ve onlar için her şeyin en iyisini isteriz.

Çocuğun yeterince gelişmiş özgüven duygusu, hem öğrenme yetisini, hem sosyal ilişkilerde başarıyı, hem de gelişim düzeylerini  etkileyen önemli bir unsurdur. Çocuk küçük yaşlardan itibaren kendi yaşamını kontrol edebilir, davranışlarının ve hayatının sorumluluklarını alabilir şekilde yetiştirmek gerekir. Bunun için de anne baba olarak çocuğun ilk yıllardan itibaren her anında yanında olup onu desteklemeli yaşama hazırlamalıdır. Çocuğumuzun ilk oyun arkadaşı bizim olması önemlidir çünkü hayata adım attıkları andan itibaren güven duyacakları ve kendilerini güvende hissedecekleri ilk canlılar anne baba ve ailenin en yakın üyeleridir.

Çocuklar sürekli sizden ilgi görmek  isterler ve bunun içinde oyun oynamak onlar için çok keyiflidir.

Oyun arkadaşı olarak, oyunun sorumluluğunu elinize aldıysanız ve harika bir zaman geçiriyorsanız, çocuklar sizden oyunun bitmesini hiç istemeyeceklerdir. Sizin bir zaman koyarak ve oyuna son vererek bitirmek istemeniz onları üzecektir. Bunda sorun yok, gayet normal bir şey. Amacınız onları üzmemek ve  ağlatmamak olduğunu biliyoruz fakat sınırlarımızın olduğunu oyun eşliğinde öğretmeliyiz.

Oyun eşliğinde verebildiğimiz güveni ,fiziksel aktivite oyunları ile bedensel gelişimlerine katkı sağlayabilir zeka ve zihinlerini kullanmalarına yardımcı olabiliriz.

Sonuç olarak çocuğumuzla ilişki kurma konusunda kontrolün elimizde olduğunu bilmek  ve kendimize de ilgi gösterdiğimizden emin olarak birlikte zaman geçirebiliriz.

Anne baba olarak, çocuklarımız bizim yansımalarımızdır, onlara karşı davranışlarımızla şekillenirler. Atalarımızın söylediği gibi “ne ekerseniz onu biçersiniz.”

Çocuklara odalarını  toplama, masayı hazırlamaya yardım etmeye, ödevlerini zamanında bitirme konusunda  görevler vermek önemlidir. Bazı sorumluluklar alan çocuklar kendini birey olarak görmeye başlarlar. Sorumluluk verilen çocuklar ,kendilerini iyi hisseder ve kendilerini  işe yaramış hisseden çocuklarda ,ailelerinin güvenini kazandıkları için mutludurlar.

Çocukla iletişimde olmak ,evde veya dışarıda bir sorun yaşandığında,olayların neden ortaya çıktığı üzerinde konuşmak ve anlatmak gerekir. Tabi ki bu konuşma  olumlu ve sert olmamalıdır.

Çocuğunuza  daima sevginizi hissettirmelisiniz.Bu güven duygusunu geliştirir. Hayatta    zorluklarla karşılaşacak ve karşılaştığı zorluklar karşısında desteğiniz hep onun yanında olduğunu bilmesi temek güven duygusu geliştirir. eksik etmeyin. Onun  bir ailesi olduğu bilincini aşılayın.  Ailesi yanında olan çocukların etrafa  karşı kendisini daha güçlü ve güvende hisseder.

Çocuklarınızla olan sorunları başkalarının önünde tartışmamaya özen gösterin. Unutmamalı ki  onların da bir gururu vardır ve küçük yaşlardan itibaren gelişmeye başlar.

Çocuklarınıza kendisinin önemli olduğunu hissettirin. Gerekli olduğu kadar ilgi gösterin, sevin, onunla bir şeyler paylaşın.

Çocuğunuza sevdiğinizi gösterin ve söyleyin. Beden dilinizi kullanın çocukların beden dili algısı açıktır. Çocuklar sözlerinizden daha çok yaptığınız eylemlere  bakarlar.

Çocuklarınızı doğal ortamda büyütmeye gayret edin. Doğayı ve havyaları sevmelerini sağlayın ve bu konularda bilgi aktarın. Sosyal bir ortamda büyümelerine yardım edin. Oyun oynamasına ve  üzerini kirletmesine izin verin. Doğa, hayvan sevgisini çocuklarınıza anlatınız.

Bu bilgileri kendi sentezinizden geçirip size en doğru olanı uygulayın. Her bilgi her kişi için birebir uyum sağlamayabilir. Bizler sizlere faydalı olmak adına içeriklerimizi geniş, uç noktalar da harmanyabiliyoruz amacımız size fayda sağlamak! Görüşürüz!