Anne & Bebek

Çocuk Bakımında Yapılan Büyük Hatalar

Çocuk bakmak, anne ve babaların özellikle ilk çocuklarında kolayca üstesinden gelemedikleri bir şeydir. Aile büyüklerinden, çocuk sahibi arkadaşlarından, çocuk bakımıyla ilgili kitap ve dergilerden edindikleri bilgilerle çocuklarıyla ilgilenen ebeveynler çoğu zaman çocuk bakımında yapılan büyük hatalar olduğunu bilmezler. Elbette bütün ebeveynler çocuklarının iyi gelişmesini ve yetişmesini ister ama buna rağmen doğru bilinen yanlışlar uygulanmaktan geri kalınmaz. Dolayısıyla bazı ebeveynler çocukları için iyilik yapmayı arzularken kötülük yaptıklarını fark etmezler.

İlk 6 Ay Sadece Anne Sütü Verilmeli

Bir çocuk anne sütüyle beslendiği halde ağlıyor ve meme arıyorsa bu onun aç kaldığı anlamına gelmez Böyle durumlarda özellikle ilk altı aylık süreçte çocuğa anne sütü dışında bir besin verilmemelidir. Anne sütü bir çocuk için en değerli gıdadır. Çocuklar üşümesin diye onları kalın giysiler içinde tutmak doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü onların sıkı kıyafetler içinde kalarak sıvı kaybetmeleri, pişik ve isilik gibi cilt rahatsızlıkları yaşamaları istenen bir durum olmaz.

Yatmadan Önce Süt İçirilmeli mi?

Çocuk yatmadan önce ona süt içermek sık yapılan hatalardan biridir. Bir çocuk uyumadan bir saat önce su haricinde herhangi bir içecek veya yiyecek maddesi tüketmemelidir. Bu onun sindirim problemleri yaşamasına neden olmakla birlikte nitelikli bir uyku süreci geçirememesine yol açar. Çocuk bakımında yapılan büyük hatalar arasında yanlış ilaç kullanımı da sayılmaktadır. Özellikle hafif ateşlenmelerde hemen antibiyotik kullanımına başlamak doğru değildir. Çünkü çocuklarda bu gibi belirtilerin ortaya çıkmasında daha çok virüslerin rolü vardır ve antibiyotiklerin virüsler üzerinde bir etkisi bulunmamaktadır. Ayrıca çocukların ilaç tedavisine başlanmadan önce mutlaka doktor kontrolünden geçirilmeleri gerekir. Uzmanlara göre yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı hastalığın tanısını güçleştirmekle beraber bağışıklık sisteminin etkisinin azalmasına neden olur.