Çocuk Psikolojisini Nasıl Anlayabilirsiniz?

Çocukları çoğu zaman hayatın geri planına attığınız anlar gelebilir. Onların çocuk olması birer birey olmadıkları anlamına gelmez. “Çocuk anlamaz”, “çocuk yapamaz” gibi kalıplaşmış davranışlar onların benliklerine zarar verebiliyor. Çocuk psikolojisini nasıl anlayabiliriz diye düşündüğünüzde öncelikle çocukların birer birey olduğunu kabul etmeniz gerekiyor.

Çocuklara Fırsat Vermelisiniz

Çocuk psikolojisini anlayabilmek için çocukların özgüveni yüksek bireyler olmasına özen gösterilmelidir. Çocuklar kendilerinin birey birey ve toplumun parçası olduğunu hissetmesi ve kendilerini önemli kimseler olarak tanıması önemlidir. Özellikle anne babaların daha sonra ile yakın çevrenin ve eğitimcilerin çocukların kendisini tanımasına fırsat verilmesi gerekir.

Çocuklara Korkuyu Öğretmemelisiniz

Çocuklar hata yaptıklarında bu hataların bir daha tekrarlanmaması için ceza verilmesi gerekir. Fakat çoğu zaman anne ve babalar çocuklara ceza vermeyi onları azarlamak ya da onlara şiddet uygulamak ile eşdeğer tutmaktadır. Çocukların yapmasını istemediği bir davranışı onlara bıraktırmak için çoğu zaman anne babalar korku yöntemini tercih etmektedir. “Orada köpek var” “canavar gelir” gibi çocukları korkutmak onların psikolojisine ciddi zararlar verebiliyor. Çocuklar gerçek olmayan varlıklara bu yöntemler ile inanarak büyük bir psikolojik savaş verebiliyor.

Korku ailelerin en çok sığındığı yöntemlerden biri haline geldiğinde çocukların içe kapanık olması ya da aşırı tepkiler vermesi de normal karşılanmalıdır. Bu nedenle anne babaların çocuklara yapmasını istemediği davranışları gerçek bir dille anlatması en doğru yöntem olacaktır. Eğer çocuklarınız yapmasını istemediğiniz davranışları yapmakta ısrar ediyor ise ceza yöntemini seçmelisiniz. Ceza hiçbir zaman şiddet ile aynı anlama gelmez. Çocuklarınızı cezalandırmak istiyorsanız bunu yumuşak fakat kararlı bir üslup ile dile getirmelisiniz. Örneğin yapmasını istemediğiniz davranışları sürekli tekrarlayan bir çocuğunuz var ise bu davranışı devam ettirmesi durumunda onun sevdiği aktiviteleri yapmayacağınızı dile getirerek olumlu bir durumu ortadan kaldırıp ceza verme yöntemini tercih edebilirsiniz.