Çocuklara ne zaman ses yükseltilir?

Çocuklara Hangi Durumlarda Ses Yükseltilir? Çocuk ve geçlere davranış bilinci.

Çocuklar her zaman ailenin sözünü dinlemiyor tabiki. Otorite kuramayan aile bir noktadan  sonra sabrı taşıyor ve  sesini yükseltebiliyor.

Aile içinde çocuklara karşı sabrın ve anlayışın bittiği anlar oluyor elbette, bu  zorlayan nedenler neler olduğuna bakmakta yararlı olur. Eğer yaşanan problemler  o duruma  gelene kadar çözülemiyorsa, aile içindeki tüm üyeler  çoğunlukla  gerginlik yaşıyorlardır.  Oysa, durumun en baştan bu noktaya gelmesini önlemek, çocuklarımızla güç savaşı yapmadan birlikte yaşamak mümkün. Ancak iş bu noktaya geldi ise yapılacak ilk şey yetişkinlerin de hata yapabileceğini kendimize ve çocuğumuza açıklayarak samimi bir özür dilemek olmalı. Devamında, yaşanan problemlerin bu aşamaya gelmemesi için neler yapılabileceği düşünülmelidir.

Ses yükseltmeyi “bağırmak” şeklinde anlamlandırdığımızda evet bu da bir tür şiddettir. Bu şiddet davranışına maruz kalan  çocuklar için    travmatik bir yaşantıdır Ancak aile sinir ve  öfke kontrolüyle ilgili bir sorun yaşıyorlarsa, profesyonel bir destek almalarını iyi olur. Bunun dışında sadece o anlık bir tepki vermek ise yani otorite kurmak için yapılan bir eylem ise kontrollü olmak da fayda var.  Bu hem kendilerinin hem de ailelerinin hayat kalitesini oldukça etkiler. İletişim ve empati kurma becerilerini destekleyen aile içi davranışlar önemlidir

Sevgi ve anlayışın olduğu ,aile içi huzurun olduğu yerde sesin pek yükseltilmediği gözlenmiştir. Anlayışınızı ve otorite kurma yönteminizi gözden geçirirseniz çocuklarınızın  size uygun olmayan davranışlar sergilediklerinde sesinizi yükseltmeye gereksinim duymayacaksınız. Onları anlamayı ve ilginizi sevgi şeklinde göstermeye özen göstermelisiniz.

Bu tür içeriklerle kendimizi geliştirip, çocuklarımıza faydalı içeriklerle kendimizi ebeveynler olarak desteklemeliyiz. Toplum olarak faydalı ve yararlı içerikler okumalı, araştırmalı ve uygulamalıyız. Toplumun en önemli yapı taşları çocuklarımız yani geleceğimizdir. Aile içinde ki huzur, toplum huzuruyla eş değerdir. Çocuklarımıza, gençlerimize davranışlarımızın onların karakterini belirlediği gibi toplumun karakter ve yapısını da belirlemektedir.

Çocuklarımıza ve gençlerimize aile bireyleri olarak gerçekleş  tirdiğimiz davranışlar bahsettiğimiz gibi bir çok etken için önemlidir. Aile, toplum vb. gibi. Peki ya az önce bahsettiğimiz profesyonel destek konuları. Yine aile ve toplum huzuruyla eş değer olarak bazı durumlar da mutlaka profesyonel destek hizmeti alınmalıdır. Bu tür destekler aile yaşamını kolaylaştıracağı gibi bizim çocuklarımıza nasıl davranacağımızı da belirler. Çocuklarımızı hedeflerine ulaştırmak için katkı sağlar, toplum huzuru ve sağlığını korur.

Günümüzde sokakta, tv’ de bir çok alanda bir nevi psikolojik şiddete maruz kalıyoruz. Bu aileleri, bireyleri, anne ve babaları kısacası herkesi aslında etkiliyor. Bunun bilincinde olmalı ve bu tip araştırmalarla kendimizi geliştirmeliyiz. Kişisel gelişimimize katkı sağlamak olmazsa olmazlarımızdan olmalı. Sizler harika işler yapıyor kendinizi geliştirmek için araştırma içinde oluyorsunuz. Ve bu yazıyı okuyarak kendinize yeni bir şey daha kattınız! Size kocaman tebrikler.. Bir başka yazımızda görüşmek sizleri detaylı bilgilendirmek ümidiyle.