Çocuklarda Ateş Kaç Gün Sürer? Ne Yapmalı

Çocuklarda Ateş Kaç Gün Sürer? Ne Yapmalı ?

Çocuklar yaradılış gereğince mikrop ve virüslere karşı dirençsiz bir yapıya sahiptir. Bu nedenlerle soğuk kış gecelerinde veya zararlı bir virüsün etkisinden kaynaklı hemen hastalanabilir. Çocuklarda görülen grip, nezle, baş ağrısı, iç organ rahatsızlıkları gibi hastalıklar çocukların ateşlenmesine neden olabilir. Bu durum aileleri endişelendirmekle birlikte “çocuklarda ateş kaç gün sürer, çocuk ateşlendiğinde ne yapmalı” gibi sorular ebeveynlerce sıklıkla sorulan sorular arasında yer almaktadır.

Normal şartlar altında bir mikrop veya virüsten kaynaklı çocuklarda ateşlenme 1-2 gün arasında görülebilir. Böyle bir durumla karşılaşan aile sakin olmalı ve hastalığın gribal enfeksiyonlardan oluşmasından dolayı bitkisel tedaviler uygulamalıdır. Ancak bu ateşlenme ciddi anlamda çocuğun sağlığına neden oluyor ve çocuğun bilincinin kaybolmasına neden olmakta ise konu uzman hekime bildirilmelidir.

Çocuklarda Ateş Tedavi Yöntemleri

Ebeveyn çocuğun ateşini sürekli olarak kontrol etmelidir. Vücut sıcaklığının üzerinde oluşan bir ateşlenme çocuğun bilincini kaybetmesine neden olabilir. 2-7 gün aralığında görülen ateşlenmeler ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Bu rahatsızlıklar yüzünden vücut sıvı kaybederek yüksek ateşlenme yüzünden havale veya felç gibi rahatsızlıklar olabilir. Böylesi bir durumla karşılaşan ebeveyn konuyu uzman hekime bildirmek zorundadır.

Uzman doktorun vermiş olduğu ilaç ve serum tedavileri ile çocuk da oluşan yüksek ateş azalacaktır. Ancak bu tedavi yöntemi uzun süre devam edebilir. Bundan sonra ebeveyn uzman doktorun uygulayacağı tedavi yöntemine harfiyen uymalı ve beklenmeyen bir durumda doktoru bilgilendirmelidir.