Anne & Bebek

Çocuklarda Balık Yağı Kullanımı

Balık yağının çocukların gelişimi açısından son derece önemli faydaları vardır. Balık yağı içerdiği omega 3 yağ asidi ile birçok hastalığın ortaya çıkmasına engel oluyor. Çocuklarda balık yağı kullanımı beyin ve sinir hücrelerinin sağlıklı bir şekilde gelişmesinde, hipraktivite bozukluğunun ortaya çıkmasının engellenmesinde ve otizm hastalığı riskinin en aza indirilmesinde büyük bir fayda sağlıyor.

Balık Yağı Çocuklarda Ne Zaman Kullanılır?

Balık yağı 1 yaşından sonra doktora danışılarak kullanılabilir. Bebekler anne sütünden gerekli omega 3 besinini alıyor. Ancak ek gıdalarla da desteklenebilir. Kullanacağınız balık yağını seçerken son derece dikkatli olmanız gerekiyor. Her balık yağı çocuklar için uygun olmayabiliyor. Bazı balık yağları sadece balığın gövdesinden üretiliyor. Bazıları da direk balığın karaciğerinden üretiliyor. Balığın karaciğerinden üretilen yağlar büyük oranda A vitamini içeriyor. Balık yağından gerektiği kadar yararlanabilmek için mutlaka bu yağın cıva ve kurşun gibi metallerden arındırılmış olması gerekiyor. Zararlı kimyasallar ile metallere maruz kalan balıkların yağları özellikle de çocuklarda tüketilmemelidir.

Balık Yağının Faydaları Neler?

Balık yağının faydaları arasında en önemlisi dikkat eksikliğine son derece iyi gelmesidir. Dikkat eksikliği yaşayan çocukların omega 3 takviyesi ile bu sorunu kolaylıkla aştıkları ispatlanmıştır. Çocukların zihinsel kapasitelerinin artmasına ve beyin fonksiyonlarının son derece iyi çalışmasına büyük bir faydası olacaktır. Boy uzaması yavaş olan çocuklarda çok daha hızlı bir şekilde boylarının uzamasını sağlayacaktır. Otizm hastası olan çocukların omega 3 konusunda büyük oranda eksiklikleri vardır. Bu nedenle de bu çocuklara doktorlar her gün balık yağı kullanımını önerirler. Ancak balık yağı bu çocukları dış hastalık faktörlerinden korumak için veriliyor. Doktor kontrolünde ve gerektiği dozda kullanıldığı takdirde balık yağının herhangi bir yan etkisi veya zararı bulunmuyor.