Sağlık

Çocuklarda Burun Kanaması Nedenleri

Çocuklarda Burun Kanaması anne ve babalar için oldukça huzursuzluk ve endişe verici durumdur. Çocuklarının başına gelen herhangi bir rahatsızlıktan farklı bir şekilde kanama varlığı anne ve babanın paniğe kapılmasına yol açar. Ancak çoğu burun kanaması hafif kanamalardır ve burun girişine yakın yerden kaynaklanmaları sebebiyle kolaylıkla kontrol altına alınır. Buna rağmen yaşamı tehdit eder ölçüde aşırı kanamaların da olabileceği ve zaman kaybetmeden müdahale edilmesi gerektiği bilinmelidir.

Sıcak Ve Kuru Hava Kanamaya Yol Açıyor

Burun vücudun en fazla kanlanan organlarından biridir. Burundan alınan nefesin ısıtılması, nemlenmesi ve temizlenmesi için konka ve mukoza büyük rol oynar. Konka, halk arasında burun eti olarak bilinir, bunların kan dolaşımının yükselmesi ya da azalmasıyla beraber şişip inme özelliği vardır. Bu sayede burun delikleri sırayla tıkanır ve açılırlar, bu şekilde burun işlevinin yürümesini sağlanır. Konkalar ve tüm burun boşluğunu mukoza örtüsü kaplamaktadır. Mukoza örtüsünün üstünde jele benzer bir mukus tabakası vardır ve burunda bulunan nemin korunmasını sağlar, burnun kurumasını engeller. Nasıl cilt sıyrıldığında veya zedelendiği zaman kanıyorsa, mukoza örtüsü de zedelendiğinde burun kanaması meydana gelir. Temel olarak sıcak ve kuru havalar, enfeksiyon ve burun karıştırma gibi hadiseler mukoza örtüsünün yapısını bozarak kılcal damarların açılmasına sebep olurlar ve bu şekilde kanamaya rol açarlar.

Burun Kanamasının Başlıca Nedenleri

Burun kanamaları en fazla kuru ve sıcak yaz mevsiminde yada kış mevsiminde ısıtıcıların kuruttuğu odanın havası sebebiyle burun mukozasının kurumasına bağlıdır. Kuruma ve kabuklanmaya yol açar, kılcal damarlar çatlar ve kanamaya başlar. Bazen nezle, grip yada sinüzit benzeri üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında mukoza örtüsünün yıpranmasına bağlı da gelişebilir. Bunların haricinde kanama ve pıhtılaşma problemlerine yol açan ilaç kullanımları ya da hastalıklar burun kanamasına sebep olabilirler, çocuklarda burun kanaması nedenleri şu şekildedir.

  • Kaşıntıya sebep olan alerji, enfeksiyon yada kuruluk durumlarında burun karıştırılması,
  • Şiddetli burun sümkürme burun kılcal damarlarının çatlamasına yol açarak,
  • Kanama ve pıhtılaşma problemi olanlar yada Aspirin ve benzeri ilaç kullanımı,
  • Karaciğer hastalıkları, yüksek tansiyon,
  • Burun eğrilikleri,
  • Burun kırılması, baş ve yüz yaralanmaları gibi ciddi durumlar,
  • Lösemi ya da burun içi bazı tümörler oldukça ender olmalarına karşın yol açabilir.