Çocuklarda Kardeş Kıskançlığında Yapılması Gerekenler

Çocuklarda kardeş kıskançlığı, annenin 2. çocuğa hamile olmasıyla birlikte başlar. Ortalama 3 ile 8 yaşın arasında daha yoğun yaşanabilir. Çünkü bu zamanlarda çocuklar mantıkla değil daha çok duyguları ile hareket eder.

Çocuklarda Kardeş Kıskançlığının Belirtileri Nedir?

Çocuklarda en sık görülen sorunlar, önceden kazanılmış davranışlarında gerileme, parmak emme gibi durumlardır. Bebek gibi davranışlarının altında, anne ve babanın kaybettiği ilgisini kardeşinin yöntemiyle tekrar geri kazanmak için çaba yaratmak isteyecektir. Öfkeli davranışlar bu dönemde çok sıklıkla yaşanabilir. Annesi ile kardeşini tek bırakmak istemediği için okula gitmek ya da evden başka yere gitmek istemez.

Anne Ve Babalar Kardeş Travmalarını Engellemek İçin Nasıl Davranmalıdır?

Anne ve babaların bilmesi gereken çok önemli şey kardeş kıskançlığı duygusunun doğal bir duygu olmasıdır. Çocuğu bu duygusundan dolayı suçlamak, kızmak çok yanlıştır.

Aile doğumdan önce kardeşinin olacağını çocuğa söylemeli ve yeni bir düzen için bazı değişikliklerde bulunmalıdır.

Bebek için seçilen isim ve eşyalarda çocuğun mutlaka fikri alınarak hareket edilmelidir.

Çocuğun alışık olmuş olduğu ev düzenini mümkün olabildikçe korumalısınız.

Anne hamilelik, doğum ve sonrasında bebeğin bakı ile çok daha fazla meşgul olacağı için aileden başka birisi örneğin baba, doğumdan önce çocuğu parka götürebilir.

Çocuğa doğmuş kardeşinin daha çok küçük olduğunu kendi ihtiyacını kendisi karşılayamadığı anlatılmalıdır.

Kardeşi doğduktan sonra çocuğa sen artık ablasın/abisin gibi cümleler kurmanız kesinlikle tavsiye edilmez. Onunda bir çocuk olduğu unutulmamalıdır.

Ebeveynler küçük kardeşe övgülü cümleler kurulmamalıdır. Çocuklar arasında ayrımcı cümleler kullanmamalıdır. Bunlar çocukları birbirinden ayırır ve kardeş kıskançlıkları ömürleri botunca sürebilir.

Anne ve babalar kardeşler arasında kıskançlık sezdiklerinde onları birbirinden uzaklaştırmak değil yakınlaştırmak için ortamlar yaratmalıdırlar ve çocuklar arasında şiddet gibi bir şey olmadığı sürece kardeşlerin aralarına girmemeleri önerilir.