Çocuklarda Ve Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Ve Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bir anne ve babanın; hayattaki en değerli varlığı çocuklarıdır. Çünkü her anne baba, çocuğunu büyütene kadar, belli bir yaşa getirene kadar, çok sıkıntılar çeker. Çocuk büyütmek başlı başına emek isteyen, sabır isteyen ve önemle üzerinde durulması gereken bir durumdur. Bu nedenle; çocuklarımızın her türlü ihtiyacı ile yakından ilgilenmek önemlidir.

Anne ve babanın en büyük ve en önemli görevlerinden birisi de, çocuklarının büyümesi ve gelişmesi konusunda üzerine düşen her türlü görevi yerine getirmek ve bu konuda ne gerekiyorsa yapmaktır. Her çocuk büyüyüp belirli bir yaşa gelene kadar sıkıntılı dönemler geçirir, bunun nedeni, ilerleyen her yeni yaşta çocukların fiziksel açıdan değişiklik göstermesidir.

Hem çocukların, hem de anne ve babaların en sık karşılaştıkları sorunlardan birisi de hastalık sorunudur. Çocuklar özellikle küçük yaşlarda sık sık hastalanırlar. Hem bebeklerde hem çocuklarda en sık görülen hastalıkların başında, zatürre, grip, soğuk algınlığı ve öksürük gelir. Çocuklarda ve bebeklerde görülen öksürüğün nedeni soğuk algınlığı olabileceği gibi, belirli bir hastalık da olabilir. Öksürüğün faydalı olan bir tarafı ise akciğerlerdeki ve solunum yollarındaki balgamı söktürmesi durumudur.

Çocuklarda Ve Bebeklerde Görülen Öksürük İçin Ne Yapmalı?

Çocuklarda ve bebeklerde öksürük görülmesi durumunda; ilk yapmanız gereken şey, öksürüğün kuru öksürük mü yoksa balgamlı öksürük mü olduğunu kontrol etmektir. Balgamlı öksürüklerde yapılan en büyük yanlışlardan birisi de kısa süre içinde öksürük şurubuna başlanmasıdır. Fakat bu durum, fakat bu durum fayda değil, tam tersine zarar getiren bir davranıştır. Çünkü böyle durumlarda, öksürük şurubu balgamın kesilmesini ve vücuttan atılmasını engeller. Bunun yerine çocuğu dizinize yüzükoyun şekilde yatırarak, sırtına hafifçe vurup, bu şekilde balgamı çıkarmasını sağlayabilirsiniz.

Öksürük Sorununu Doğal Yöntemlerle Tedavi Etmek Mümkün

Çocuklarda ve bebeklerde görülen öksürük sorunlarında; doktora ya da hastaneye götürüp yüklü miktarda paralar dökmek veya onu zor durumda bırakmak yerine, evde kendi imkanlarınızla hazırlayacağınız doğal karışımlar ile bu sorunu ortadan kaldırmanız mümkün.

Karışık Çay

Bir elmanın kabuğunu soyun ve içine birkaç adet çekirdeğinden de ilave edin, karanfil, kabuk tarçın, bir dilim limon ve bir miktar da ıhlamur ekledikten sonra hepsini kaynatıp, bal ile tatlandırdıktan sonra ılık bir şekilde çocuğunuza verin.

Pekmez Ve Karabiber

Bir yemek kaşığı harnup pekmezi ile bir miktar karabiberi karıştırın ve bu karışımı her gün en az 1 defa çocuğunuza verin.

Bal Ve Karabiber

Bir tatlı kaşığı bal ve bir çay kaşığı karabiberi karıştırıp çocuğunuza verin. Bu karışımı verdikten sonra, bir bardak ılık süt vermeniz, ağzının tadını olumlu yönde değiştireceği için sorun olmayacaktır.