Sağlık

Çocuklarda Yanıkların Tedavisi

Yanık durumları çocuklarda genel olarak çaydanlıklar nedeniyle meydana gelen yanıklardır. İkinci neden ise soba yanıkları olabiliyor. Bu tarz yanıklar en sık karşılaşılan vakalar olarak nitelendirilebilir. Ütü teması, sıcak su dökülmesi de karşılaşılan yanık türleri arasında bulunuyor. Yanık tedavisinin ilk sürecinde çocuğun mutlaka yanık olayının meydana geldiği yerden uzaklaştırılması gerekiyor. Soğuk su haricinde herhangi bir şey ile temas etmemesi de dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor. Çocuklarda yanıkların tedavisi mutlaka uzman doktora başvurulması gereken bir süreçtir. Ancak doktora götürmek çok uzun sürüyorsa yapabileceğiniz bazı önemli aşamalar bulunuyor.

Yanık Tedavisinde Neler Yapılmalıdır?

Yaz aylarında oluşan yanıklar genelde kendiliğinden iyileşebilecek yanıklardır. Bu tarz yanıkların oluşmaması için yüksek koruyucuya sahip güneş kremleri kullanılabilir. Bu kremlerin kullanılması cilt üzerinde soyulmalara ve yanmalara sebep olabilir. Ancak bu durum geçici bir durumdur. Güneş yanıkları sadece cilt üzerine meydana gelen ve herhangi bir şekil bozukluğuna yol açmayan yanıklardır. Yanıklarda ağrıyı giderme amacı ile lokal anestetik gibi pomatların kullanılması oldukça sakıncalıdır. Bu tarz ürünlerin kullanılması şekli bozulan deri tarafından daha hızlı emildiğinden farklı reaksiyonlara sebep olabiliyor. Ağrıyı azaltmak için yanık pansumanı yapabilirsiniz. Bu pansuman ile hem yara olan bölümün mikrop kapması önlenmiş olur hem de ağrı en aza indiriliyor. Evde meydana gelen basit yanıklarda soğuk su ile yıkanan bölgeye topikal pomatlar uygulanarak yara üzeri kapatılabilir.

Yanık Tedavisinde Neler Yapılmamalıdır?

Yanık tedavisinde yapılmaması gereken ancak insanların ezbere yaptığı birçok durum bulunuyor. Şekil bozukluğu yaşanan durumlarda kesinlikle diş macunu ya da yoğurt kullanılmaması gerekiyor. Bu tarz uygulamalar yarayı daha da kötü bir duruma getirebiliyor. Aynı zamanda yara üzerinde herhangi bir iltihap bulgusu yoksa ezberden antibiyotik kullanılmaması gerekiyor.