Anne & Bebek

Çocukların Psikolojisinin Bozuk Olmasının Sebepleri

Çocukların Psikolojisinin Bozuk Olmasının Sebepleri çoktur. Çocuklar çoğu zaman sergilemiş olduğu tavırlar, huysuzluk ve kaprisleri ile büyüklerden bir beklentileri olduğunu işaret eder. Fakat her anne ve her baba bu duruma önem vermez.

Çocuk Deyip Geçmeyin

Uzun süre kendine kapanık olan çocukların çevre ile iletişim kurması zaman geçtikçe zorlaşır. Bu çocukların psikolojisinin bozuk olması ile kendini belli eder. Sürekli saldırgan olan, iletişime açık olmayan çocuklar ileride daha büyük sorunlarla rastlaşabilir. Olgun insanlar için sıradan görülen sebepler çocuklar için psikolojinin bozulmasına getirebilir.

Çocukların Psikolojisinin Bozuk Olmasının Sebepleri

Çocuk psikolojisi farklı nedenlerden bozuk olabilir. Onların bilinçaltında saklanan sorunları çözmek ise anne ve babalara düşer. Çocuk psikolojisi aileden kaynaklı nedenlerden bozuk olabilir. Çocuklarda görülen 60 % psikoloji bozulması ailede anne ve baba arasında yaşanan sorunlardan kaynaklı olur. Çocuk önünde yaşanan kavgalar, sorunlar, boşanmalar onun psikolojisinde hayatı boyu taşıyacak sorunlara neden olan en ilkin sebeplerden biri sayılır. Boşanma gibi durumlarda çocuğunuzla konuşarak ona durumu anlatmağa ve sorunun ondan kaynaklı olmadığını anlatmağa çalışın.

Ailede doğulan yeni bebek çocuk psikolojisini bozabilir. Yaranan kıskançlık, yeni bebeğe gösterilen ilgi buna işaret eder. Bu durumda bebeklere eşit davranılmalıdır. Çevresinde yaşananlar çocuk psikolojisini bozabilir. Bunlar arasında okulda yaşanan ilişkiler, arkadaşları ile geçimsizlik, diğer çocuklar tarafından dışlanma, notların hep düşük olması örnek gösterilebilen sebeplerden olabilir. Okul konusunda çocuğunuzla daha çok konuşmalı ve dersleri ile ilgili ona yardım etmek onun psikoloji sorunlarının çözülmesinde atılacak ilk adım olmalıdır.

​​ÇocukPsikolojisi Ne Zaman Gelişir

Çocuklarda psikoloji 3 – 4, 5 – 7, 13 – 18 yaş arasında gelişir. Bu dönem onların en hassas zamanlarıdır. Gerekirse uzman psikologlardan bu konuda yardım alabilirsiniz. En önemlisi ise çocuğunuzu dinlemek ve onunla daha çok zaman geçirecektir. Onun size anlatacağı sorunları asla küçümsemeğin. Çocuğunuza göre yaşanan durum onun psikolojisi açısından önem taşır. Daha çok hassasiyet göstermeniz gerekir. Derdini anlatamayan çocuk içine kapanır, psikolojisi bozulur. İleride bu durum sinir hastalıklarına kadar uzayabilir. Sürekli cezalandırmak, şiddet uğurlamak çocuk psikolojisine vurulan en büyük darbedir.