Anne & Bebek

Çocuklarınızı Sıcaklarda Pişikten Korumanın Yolları

Bebeklerde bezin bağlandığı kısım devamlı neme ve tahrişe maruz bırakılırsa pişik dediğimiz olay meydana geliyor. İshal durumunda olan çocuklar maalesef pişiğe daha çok yakalanıyorlar. Genital bölgede olan bu kızarıklık bazen bir daha ki bez değiştirilmesinde fark edilse de bazen 2-3 gün boyunca bezin değişmemesi sonucu fark edilmeyebiliyor. Uzun süreli olan pişiklere bazen enfeksiyonlara da sebep olabiliyor. Böyle durumlarda deri soyulabilecek kıvama geliyor. Peki, çocuklarınızı sıcaklarda pişikten korumanın yolları nelerdir?

Çocuklarınızı Pişikten Korumanın Yolları

Çocuklarda bezin yaptığı tahrişe bağlı olarak gerçekleşen pişiklerde bezin hemen değiştirilmesi ve bölgenin belirli bir süre açık bırakılarak havalandırılması gerekiyor. İmkân varsa bebek her kakasını yaptığında bezi değiştirilmelidir. Doktor tarafından önerilen kremler pişik bölgeye yedirilerek sürülmeli. Ek olarak pişikten korunması için kenarlı bebek bezleri kullanılmalıdır.

Bebek altını her pislediğinde güzelce temizlenmeli ve kurulanmalıdır. Kurulanmadan kapatılan bebek bezi özellikle sıcaklar pişiğe açık davetiye çıkarıyor. Bebeğinizi pişik sebebinin bezden kaynaklanmadığına emin olmalısınız. Aksi takdir de kullandığı malzemeleri değiştirmelisiniz. Pişik devam ediyorsa bunun sebebi idrar enfeksiyonu da olabilir. Pişiğin tekrarı halinde doktorunuza başvurmalısınız.

Bebeğin altını değiştirdikten sonra bezini bağlamadan önce o şekilde oynamasına izin verin ki daha rahat olsun. Bebeğin güneşte üzerinde bez yokken bulunmasına özen göstermelisiniz. Yoksa pişik olayı daha çabuk gerçekleşir. Bebeğinizin dersini korumak ve nefes aldırmak için doktorunuzun önerdiği kremleri kullanın. Pişiği önlemek pişik oluşturduktan sonra onu iyileştirmekten çok daha kolaydır.

Pişiğin Diğer Sebepleri

  • Zarif, kuru ve yağlı deri,
  • Koruyucu yağları uzak tutan sert sabunların kullanılması,
  • Eğer kumaştan yapılmış bez kullanılıyorsa, kumaşın temizliğine özen gösterilmemesi,
  • Bebek derisinin bebek bezine sürekli sürtünmesi, pişiği meydana getiren diğer etmenlerdir.