Çok Yaygın Görülen Bebek Hastalıkları Nelerdir?

Bebekler doğduklarında iki haftalık süreç dolana kadar yeni doğan bebek olarak isim verilir. Yeni doğan bebekler anne rahmindeyken hastalıklara karşı oldukça güvenli bir yerde yaşarken, doğdukları andan itibaren savunmasız olurlar. Bebeklerin bağışıklık sistemleri ilk yılda yavaş yavaş güçlenirken pek çok rahatsızlıklar ile karşı karşıya kalabilirler. Peki, Çok Yaygın Görülen Bebek Hastalıkları nelerdir? ve bu durumlarda nelerin yapılması gerekir gibi bilgiler uzman doktorlar yardımı ile veriliyor.

Kafa Derisinde Kabuklanma

Bebeklerde en çok görülen rahatsızlıklardan biri kafa derisinde kabuklanma meydana gelmesidir. Beyaz veya sarı pullanmalar kafa derisinde bir kabuk tabakası oluşturur. Bu durma konak da denir. Genellikle pH değeri bebekler için uygun şampuanları kullanmak bu sorunu azaltır.

Pamukçuk

Bebeklerin ağızlarında beyaz bir tabaka halinde kendini gösteren hastalığa pamukçuk denir. Pamukçuk yeni doğan bebeklerde meydana geldiği gibi bir yaşına kadar olan çocuklarda da karşılaşılan bir enfeksiyon çeşididir. Normal doğumdan sonra bu mantar, bebeğin solunum yolları ve sindirim sistemine geçer. Teşhis edilmesi de dilde, ağız içinde, yanaklarda, damakta beyazlıklar sayesindedir. Pamukçuk şüphesi var ise bir doktora başvurulması gerekir çünkü tehlikeli değildir fakat ağrı hissettirdiği için ve bebeğin beslenmesini etkiler.

Sarılık

Zamanında doğan bebeklerin % 60’ında, erken doğan bebeklerin ise % 80’lik kısmında sarılık görülür. Sarılık, bilirubin denilen ve cilde sarı rengi vermeye yarayan bir maddenin kandaki oranının yükselmesi ile deride birikmesidir. İlk önce yüzde başlar ve bilirubin seviyesi artıkça göğüs, karın, kol ve bacaklara doğru ilerler. Yeni doğan bebeklerde sarılığın erken teşhisi ve takip edilmesi çok önemlidir. Çünkü çoğu zaman çabuk geçse de, bazen beyin hasarına sebep olabilir. Bu nedenle ilk hafta doktor takipleri çok önemlidir.

Soğuk algınlığı

Bebeklerde altıncı aydan sonra, üst solunum yolu hastalıkları boy göstermeye başlar.

Kabızlık

Anne sütü alan bebekler kabızlık çekmezler ancak anne sütüne gıda takviyesi ile beslenen bebeklerde daha sık görülüyor.