Sağlık

CyberKnife Nedir? Nerelerde Kullanılır?

CyberKnife, radyocerrahi sistemi; kanser, tümör gibi hastalıkları tedavi etmek amacı ile kullanılan bir robot sistemidir. Hastanın vücudunda gezinirken kontrol bilgisayarına anlık görüntü göndererek hastalıklı dokuları net olarak belirlemeyi ve gönderilen ışınların doğru noktaya isabet etmesini sağlamaktadır. Son teknoloji ile üretilen ve kanser tedavisinde bir alternatif olan “ CyberKnife nedir? Nerelerde kullanılır? ” sorularının cevapları kanser hastaları tarafından oldukça merak edilmektedir.

CyberKnife Nedir?

Bir radyocerrahi sistemi olan CyberKnife, lineer hızlandırıcı kullanan bir robot ve hasta yatağından oluşmaktadır. Lineer hızlandırıcıları 6 MV x-ışını üretebilecek kapasiteye sahiptir. Stereotaktik Radyocerrahi teknolojisi ile işlev görmektedir. Bu sayede milimetrenin altında hassasiyetle çalışarak hastalıklı dokuların yanında sağlam dokulara zarar verilmesini önler. Özel bir yatak sistemi barındırarak hastanın operasyon esnasında rahat etmesini sağlar.

CyberKnife Nasıl Kullanılır?

CyberKnife acısız ve ağrısız tedavi sağlar. Hastanın durumuna göre 1 ila 5 seansta hastalığın tedavisini mümkün kılar. Operasyon esnasında acı ya da ağrı hissedilmediğinden hasta anestezi ile uyutulmaz. Sadece yüz ve kafa bölgesinde yapılan tedavide lokal anestezi kullanılır. Operasyon sırasında vücut ve başın hareketsiz durmasını sağlamak amacı ile özel maskeler ve yataklar kullanılıyor. Bu maskeler plastik olup suda eriyebilmektedir, ayrıca fiziksel olarak bir zorlanmaya da neden olmamaktadır. Kullanılan SRC (Stereotaktik Radyocerrahi) yöntemi ile hastalıklı bölge net olarak belirlenir ve yüksek hassasiyette çalışan lineer hızlandırıcılar ile bu dokular vücuttan uzaklaştırılır. Tedaviden sonra hastanın hastanede yatırılması gerekmez.

CyberKnife Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

İyi ve kötü huylu tümörler, akciğer, prostat, baş ve boyun gibi kanser türlerinde, metastazlarda, kafa içi ve kafa dışı patojiler, Parkinson gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca daha önce tedavi görmüş olup tekrarlayan kanser hastalıklarında da kullanılmaktadır.