Detoks Suyu Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Hazırlanır?

Yaz gelirken hemen hemen herkesin ağzında dönen duran bir söz detoks suyu. Peki nedir bu detoks suyu?

Detoks suyu özellikle yaz mevsiminde kendini hafiflemiş hissetmek isteyenlerin günlük olarak tükettiği, yağ yakıcı özelliği olan, bol su tüketimini kolaylaştıran, toksin ve ödemlerden kurtulmayı sağlayan, tatlı ve aşırı iştah isteğini dengeleyen mucizevi bir içecektir. Detoks suları dilediğiniz damak tadına uygun olarak suyun içerisinde atacağınız kabuk baharat, meyve ve sebzeler ile yapılabilmektedir.

Detoks suyu içerisinde eklediğiniz besinlerin besleyici özelliklerine göre vücudunuza almanız gereken vitamin ihtiyacını da karşılayabilmektesiniz. Örneğin suyun içerisinde atılan bir dilim elma, portakal ve limon hem lezzetli bir içecek aromasına sahip olduğu için su içmenizi arttıracak hem de içerdikleri vitaminleri gün içerisinde almanızı sağlayacaktır.

Detoks suyu kilo vermek için de etkili bir yöntemdir. Detoks suyunu hazırlarken kabuk tarçın, limon, taze zencefil gibi besinler eklemeniz ödem atmanız ve kilo vermeniz bakımından faydalı olacaktır.

Detoks suyu gün içerisinde bolca tüketilebilir. Diyet yapıyorsanız detoks suyu diyetinize destek olacaktır. Gün boyunca her saat başında 1 bardak tüketilebilir. Böylece gün boyunca içilen su miktarı da artmış olacaktır. Su içme miktarının artması metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Bu sayede metabolizma hızı da arttırılmış olacaktır. Eğer yemek öğünlerinizi düşürmek istiyorsanız yemek yemeden önce bir büyük bardak detoks suyu içmek bu isteğinize yardımcı olacaktır.

Detoks suyunun belirli bir kullanım periyodu yoktur. Vücuda karşı herhangi bir olumsuz etki si de yoktur. İçerisindeki besinler son derece doğal ve besleyicidir. Her gün, her saat hatta yıl boyunca her gün içilebilir. Su içmeyi sevmeyenlerin de kurtarıcısı olan detoks suları hedef kilonuza ulaşmanıza ve kendinizi daha canlı ve sağlıklı hissetmenize destek olur.

Detoks Suyu Tarifleri

1) Malzemeler:

1 litre su

1 adet Salatalık

1 adet Limon

10-12 adet Taze Nane Yaprağı

 

Hazırlanışı:

Bütün malzemeleri iyice yıkadıktan sonra kabukları ile birlikte doğrayın ve suyun içerisine atın. Üzerine nane yapraklarını ekleyip kapağını kapayın. Oda sıcaklığında geceden sabaha kadar bekletin. Gün içerisinde bol bol tüketin. Bu Detoks suyu ödem atmanıza ve metabolizmanızın çalışmasına yardımcı olacaktır. Her gün düzenli olarak içebilirsiniz.

2) Malzemeler:

1 litre Su

1 adet Taze Zencefil

1 tatlı kaşığı Karanfil

1 adet Elma

Hazırlanışı:

Taze zencefili iyice yıkayıp küçük parçalar halinde doğrayın. Ardından elmayı iyice yıkayıp kabuğu ile birlikte dilimleyin. Bu tarifte yeşil elma kullanmanız daha etkili olacaktır. Bir litre suyun içerisinde bütün malzemeleri ekleyip kapağını kapatın ve sabaha kadar bekletin. Eklediğiniz tüm malzemeler sabaha kadar su içerisine özlerini salacaktır. Bu detoks suyu tarifi yağ yakmanıza ve kilo vermenize yardımcı olur. İsteğe bağlı olarak içerisinde bir adet kabul tarçın da ekleyebilirsiniz.

3) Malzemeler:

1 litre su

1 adet Taze Zencefil

1 limonun suyu

 

 

Hazırlanışı:

Taze zencefili iyice yıkayıp küçük parçalar halinde doğrayın. Üzerine limon suyunu ve suyu ekleyin. Oda sıcaklığında 3 saat kadar bekletin ve içmeye başlayın. Limonlu su yağ yakımını hızlandıracaktır ve zencefil bu durumun daha kalıcı olmasını sağlayacaktır.

4) Malzemeler:

1 litre su

1 adet limon

6-7 adet çilek

10 adet taze nane yaprağı

 

Hazırlanışı:

Çilekleri iyice yıkayın ve iri parçalar olacak şekilde doğrayın. Ardından limonu kabuğu ile birlikte doğrayın ve bütün malzemeleri suyun içerisine atın. Yaklaşık 3-4 saat bekletin ve içmeye başlayın. Bu detoks suyu tam bir vitamin deposudur. İçerdiği C vitamini miktarı oldukça yüksektir. Bu sayede sizi yaz-kış hastalıklara karşı korur ve vücut direncinin artmasını sağlar.

5) Malzemeler:

1 litre su

1 adet greyfurt

1 adet taze mango

 

 

Hazırlanışı:

Greyfurtları iyice yıkayıp kabuğu ile birlikte dilimleyin. Ardından mangonun kabuğunu soyup dilerseniz küp küp dilerseniz dilim şeklinde doğrayın. Malzemeleri oda sıcaklığında beklemiş 1 litre suyun içerisine atın ve bekletin. 4-5 saat kadar beklettikten sonra detoks suyunuz hazır olacaktır. Bu tarif ise metabolizma hızlandırıcı ve yağ yakıcı etkiye sahiptir. Düzenli olarak içildiğinde kilo vermenize yardımcı olur.