Diş eti çekilmesi (diş atrofisi), dişi koruyan dokuda diş taşları ya da yanlış uygulamalar sonucu meydana gelebilen bir ağız ve diş sağlığı hastalığıdır. Ayrıca ailesel faktörlerde diş eti çekilmesinin nedenleri arasında yer alır. Diş eti çekilmesi tedavi edilebilir mi ya da diş eti neden çekilir? Sorularına cevap arayan kişiler, uzman diş hekimlerinden yardım alarak hastalık ile ilgili sorunlarını ortadan kaldırabilir.

Akut ve Kronik Diş Eti Çekilmeleri

Kişinin doktor muayenesi sonucunda diş eti çekilmesinin durumu saptanabilir. Muayene sonucu küçük diş eti çekilmeleri (1 ila 2 milimetre arasındaki çekilmeler) kronik diş eti çekilmeleri olarak nitelendirilebilir. Kronik diş eti çekilmeleri kişinin hayatını idame ettirirken çok fazla sorun yaşamasına sebebiyet vermeyebilir. Ancak diş eti çekilmeleri büyük (3 milimetre ve üzeri) ise bu durum akut diş eti çekilmeleri olarak adlandırılır ve vakit kaybetmeden tedavi edilmelidir. Kanama ya da şiddetli ağrılar görüldüğünde ameliyat gerekebilir.

Diş Fırçalamanın Diş Eti Çekilmesine Etkisi

Ağız ve diş sağlığına yeterli özenin gösterilmemesi, yanlış yöntemler uygulanması, kronik diş taşı oluşumu ve genetik faktörler diş eti çekilmesi ve ilerlemesinin temel nedenleri arasındadır. Kişi sadece dişlerini düzenli fırçalayarak diş eti çekilmesinin oluşmasını önleyebileceği gibi ilerlemesini de engelleyebilir. Bu hususta kullanılan diş macunu, diş fırçası kişinin diş yapısına uygun olarak diş hekimleri tavsiyesi ile seçilmelidir. Diş fırçalama işlemini düzenli olarak yerine getirmeyen bireylerde yemek sonrasında dişte kalan besinlerin sebep olduğu bakteri oluşumu gözlenebilir. Ayrıca çok fazla çay ve kahve tüketimi, sigara kullanımı bu bakterilerin çoğalmasını tetikleyebilir. Kişi tüm bu risk faktörlerine rağmen dişlerini düzenli olarak fırçalamaz ise diş eti çekilmesine davetiye çıkarmış olabilir.

Diş Eti Çekilmelerinde Diğer Faktörler

Kişinin yaşının artması, dişlerini sıkması, diş eti iltihaplanması, diş temizliğinde farklı maddeler (diş ipi yerine; kürdan ya da iğne) kullanılması, kötü beslenme alışkanlığı, mineral eksikliği, bazı ilaçların ( özellikle doğum kontrol ilaçları ve antidepresanlar) yan etkileri ve stres diş eti çekilmesine ya da diş eti ilerlemesine sebep olabilir.