Diş Eti Çekilmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti çekilmesi ağız hastalıklarında ilk sırada bulunur. Diş etini çevreleyip onu koruyan bu doku çekilmesi kronik ve akut olarak ikiye ayrılır. 1_2 mm çekilen diş etleri kronik, 3_4 mm diş eti çekilmesi ise akut olarak adlandırılır. Diş eti çekilmesi nasıl tedavi edilir?

Diş eti çekilmesine neden olan faktörler nelerdir?

Diş eti çekilmesine neden olan en büyük faktör diş eti hastalıklarıdır. Bakterilerin diş eti ve diş üzerinde plak oluşturmasıyla başlar. Sertleşen bu plak tartar ve diş taşına dönüşerek diş eti arasına sıkışır. Toksin, bakteri artığı ve asit diş etinin aşınıp çekilmesine neden olur. Ağız bakımının düzenli ve hatalı yapılması diğer nedenlerden biridir. Baba ve anneden gelen özellikler, hızlı şekilde uygulanan ortodontik tedaviler, hormon değişikliği, sigara kullanımı, dudak veya dile piercing takma, diş gıcırdatması ve şeker hastalarında görülmektedir.

Diş eti tedavisi nasıl yapılır?

Diş eti çekilmesinin neden meydana geldiği teşhis edildikten sonra uygulanacak yöntem belirlenir. İlk olarak hastaya doğru diş bakımı yapılması önerilir. Yumuşak diş fırçası kullanımı, sigaradan uzak durması, bakteri önleyen gargaralar ve diş ipi kullanımı, dişlerinin gıcırdatanlar için ağız koruyucu, bol su içimi ve C vitamini açısından zengin olan beslenme önerilir. Antidoksidan, antibakteriyel, iltihap giderici ve bağışıklık sistemini güçlendiren doğal besinler kullanması tavsiye edilir. Bir süre uygulanan bu tedavi işe yaramadıysa cerrahi yöntem uygulanır. Diş etinin iltihaplı kısımlarının kazınması ve diş etinin kendini yenilemesi için küretaj yapılır. Hastanın yanak veya damağından veya bir donörden alınan dokunun diş etine yerleştirilmesi işlemi olan yumuşak doku grefti yöntemi uygulanır. Daha etkili ağız ve diş temizliği için diş etlerinin belirli oranda damağa doğru sıyrılması yöntemi kuron uzatma yapılır. Diş sınırından itibaren diş etinin biraz kaldırılıp bakterilerin temizlenmesi, doku yenilenmesini sağlayacak bu ara boşluğa doku, protein ve zar biçiminde materyal yerleştirilmesi yöntemi olan doku yenileme ameliyatı uygulanır.