Dış Gebelik Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Döllenmiş bir yumurtanın rahim içi haricinde bir yere yerleşmesine dış gebelik denir. En sık görüldüğü yer Follop tüpleridir. Gebeliklerin yüzde 1’inde görülür ve ilk üç ayda yaşanan anne ölümlerinin en belirgin nedenidir. Rahim boşluğunda döllenmiş olan yumurta herhangi bir sebepten dolayı işlevini tamamlayamaz. En belirgin özelliği tüplerde görüldüğü için normalde tubal gebelik meydana gelir. Bu gibi durumlarda dış gebelik nedir ve belirtileri nelerdir?

Dış Gebelik Nedenleri

En sık over kisti nedeni ile yapılan cerrahi müdahaleler, apandis ameliyatı sonrası yapışıklıklara rastlandığı zaman dokularda yapışmaları neden olur. Dış gebelik için uygun zaman tüplerde kısmi tıkanıklık ya da tüplerin hareket kabiliyetlerini azaltan durumlardır. En sık görülme nedeni öncesinde yaşanan enfeksiyonlardır. Bir diğer etkenler arasında tüplerde bulunan doğumsal bozukluklarıdır. Aynı şekilde döllenmiş yumurtanın rahim içine ulaşması engellenerek gebelik ortaya çıkmaktadır. Rahim içi araç spirallerin gebelik riski son derece azdır yani spiral dış gebelik riskini arttırmaz. Geçmişinde ektopik gebelik geçirenler yine dış gebelik geçirme şansı yüzde 10’dur

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

En belirgin özellikleri arasında adet gecikmesi, kan ve idrarda yapılan gebelik testlerinin olumlu olması, mide bulantıları gibi normal gebelik ile aynı belirtileri göstermektedir. Bu durum, ektopik gebeliğin fark edilmesine engel olmaktadır. Sık rastlanan belirtiler arasında vajinal kanama, alt karın bölgesinde ağrı, baygınlık hissi ve omuz ağrısı meydana gelmektedir. Hastaya tanıyı koymak için görmeden de telefon üzerinden dış gebelik teşhisi konulabilir. Konulan tanı gebelik testleri pozitif olmasına rağmen ultrasyon esnasında gebeliğin rahim içerisinde görülmemesi ile bilinmektedir. İç kanama meydana geldiği zaman yine ultrasyonda karın boşluğu içerisinde kan saptanabilmektedir. Bir iğne vasıtası ile vajinal yoldan karın boşluğuna girilerek, yapılan aspirasyon ile pıhtılaşmayan kan gelmesi durumudur. Ayrıca yapılan tanı da erken gebelik, akut pelvis iltihabı ya da düşük ihtimalle miyom olma tehlikesini arttırmaktadır.