Diş Kaplaması Nasıl Yapılır?

Bir dişin üzerine yapılan estetik olan bir materyal ile tamamen kaplanmasına diş kaplaması denir. Diş kaplaması daha sık olarak çürüyen dişlerde yapılmaktadır. Eğer bir dişin kurtarılma imkânı yoksa ilk olarak kanal tedavisi daha sonra diş kaplama işlemi yapılır. Diş kaplama ile çürük dişler şekillenirken, kurtarılması mümkün olmayan diş de üzerine uygulanan çeşitli kaplama yöntemleri ile sağlıklı yapıya kavuşur. Birçok insanın aklında ise diş kaplaması nasıl yapılır? Sorusu bulunmaktadır.

Diş Kaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

İlk olarak diş temizlenir ve kaplama işlemine uygun hale gelmesi için küçültülür. Diş kaplaması işlemine diş ölçüsü alınarak başlanır. Alınan ölçüler doğrultusunda bu ölçülere uygun genel olarak porselen veya farklı malzemeler kullanılarak diş kalıbı meydana getirilir. Hazırlanan diş kalıbı o bölgeye geçici olarak konulur. Bir süre geçici olarak kalan kalıp diş eğer herhangi bir soruna apseye neden olmazsa kaplama diş sabitlenir. Eğer apse ve benzeri bir durum söz konusu olursa kalıp diş çıkarılır ve tedaviden sonra tekrar kalıp diş sabitlenir. Diş kaplama genelde üç seansta tamamlanır. Hasta daha hızlı olmasını istediği takdirde bu seans sayısı azalırken diş hekimine bağlı olarak artabilir. Fakat her seans arası süresi iki yada üç gün olmalıdır. Bu tedavi süresinde hastanın diş yapısı sürenin uzamasına yada kısalmasına neden olur.

Kaplama Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kendi dişleriniz ile kaplama dişlerin bakımında fazla bir fark yoktur. Bakımı aksatmadan ve düzenli yapmanız yeterlidir. Diş kaplama işlemi yaptıran hastanın dikkat etmesi gereken aşırı sıcak ve soğuk besin ve içecekler tüketmemeli, çok fazla sert olan cisimleri dişleri ile kırmamaya özen göstermeli.