Diş Sağlığının En Büyük Düşmanı Nelerdir?

Bazı gıdaların dişlerimize iyi gelmediği ve çürüttüğü biliniyor. Şeker, meyve suyu, çikolata, kola gibi bünyelerinde şeker ve nişasta barındıran gıdalar Diş Sağlığının En Büyük Düşmanı Nelerdir? Sorusunun cevabıdır ve dişlerin üzerine yapışarak oldukça zor temizlenir. Dişlere yapışan bu tarz gıdalar, dişlerin düzenli olarak temizliği yapılmadığı zaman çürüklerinin oluşumuna neden oluyor. Bundan dolayı az miktarda bile olsa abur cubur yedikten sonra dişler mutlaka fırçalanmalıdır.

Dişlerin Çürümemesi İçin Önlemler

Dişleri düzenli fırçalayıp temizliğine önem vermek kadar beslenme de diş çürüklerini önlemek için büyük önem taşır. Yeterli olmayan ve dengesiz beslenen vücutta her yer etkilendiği gibi dişler de olumsuz yönde etkilenir.

Süt ve süt ürünleri tüketilmeli, bol sebze, meyve ve yeşillik yenmeli, et ve yumurta gibi protein açısından zengin gıdalar ile beslenmeli, tahıl besinleri tüketilmelidir.

Diş Sağlığı İçin En Büyük Tehdit Unsurları

Sigara: Sağlığa zararlı olduğu herkes tarafından bilinir ve diş eti sağlığını tehdit eden en büyük etkenler arasındadır. İlk önce ağızda kötü kokuya sebep olan sigara, diş ve diş eti sağlığı için oldukça zararlıdır.

Alkol: Oluşan diş plağı ve asit, diş sağlığına zarar verir. Alkol, ağız kuruluğuna sebep olan ve bundan dolayı ile tükürüğü azalttığı için diş sağlığını etkileyen faktörler arasındadır.

Kola: İçerdiği şeker oranı ile birlikte, sitrik asit, ve fosforik asiti bünyesinde barındırarak içecekler arasında en zararlı olanıdır.

Meyve suyu: PH değeri 7’nin altında olan gıdalar diş sağlığını olumsuz etkiler. Meyve sularının pH değeri ortalama 2,5’tur.

Diş Sağlığı İçin Öneriler

Fındık gibi sert ve kabuklu besinler dişler ile kırılmamalıdır. Sabah ve akşam günde en az iki kez dişler fırçalanmalı, diş ipi kullanılmalı ve ağız gargaraları ile dişlerin ince ve tam temizliği yapılmalı. Büyük ölçüde önemli olan beslenme ağız ve diş sağlığı için gereklidir.