Diş plağının sebep olduğu diş taşı, tükürük salgısının içinde bulunan minerallerin diş plağıyla etkileşimi sonrasında sertleşmesiyle ortaya çıkar. Diş plağının oluşumu ise yaygın bir diş rahatsızlığıdır. Beslenme alışkanlığına bağlı olarak oluşabilen diş plağı diş sağlığını yerine getiremeyen bireylerde sıklıkla görülebilir. Diş plağı muhteviyatında tükürük, besin artıkları ve küçük bakterilerin yer aldığı dişin etrafına yapışarak tutunan açık renkli bir tabakadır. Diş plağı iki şekilde (uygun koşulları sağlayarak diş çürümesi ve ya halk arasında tartar olarak bilinen diş taşı) farklılaşabilir. Diş taşı sertliği ve ağız içinde bulunduğu yere göre diş hekimlerinin kullandığı kretuar, kret ve kavitron gibi aletler ile temizlenebilir. Peki, Diş Taşı Nasıl Temizlenir?

Kretuar, Kret ve Kavitron ile Diş Taşı Nasıl Temizlenir

Diş etinin üstünde ya da diş etinin alt dış kısmındaki tartarlar kolay erişilebilir yerlerde olduklarından iki ucu da keskin bıçak olan ve çalışmak için elektriğe gereksinim duymayan kretuar ile temizlenebilir. Diş taşı nasıl temizlenir sorusunun cevabını kretuar olarak bulan kişi, kretuarı mutlaka diş hekimi yardımıyla kullanmalıdır. Bilinçsiz kullanımda ciddi zararlar verebilir.

Derinde bulunan diş taşlarında çengel görünümü ile bilinen küret kullanılabilir. Kullanım alanı ve tedavi sonrası diş taşının temizlenmesi küret kullanan diş hekiminin tecrübesine göre değişiklik gösterebilir.

Kişide diş taşı kronikleşmiş ise kavitron kullanılabilir. Çalışmak için elektriğe ihtiyacı olan kavitron, kullanım alanı ve fiyatı sebebiyle tüm diş hekimlerinde bulunmayabilir. Diş hekimi seçimi yapılırken muayenehane de kavitron bulunup bulunmadığı sorularak bu doğrultuda diş hekimi seçimi yapılabilir.

Diş Taşında Alternatif Yöntemler

Diş taşından şikâyetçi olan ve diş taşı nasıl temizlenir cevabı arayan kullanıcılar düzenli olarak florür içeren diş macunları kullanarak doğru fırçalama yöntemi ile diş taşından kurtulabilir. Kişinin diş fırçası seçimi diş yapısına uygun olarak diş hekimleri yardımıyla seçilmelidir. Ayrıca karbonat ve tuz karışımı ile diş fırçalanarak diş taşı oluşumu engellenebilir.