Dişimiz Ağrıyorsa Evde Neler Yapabiliriz?

Diş ağrısı, çok zor olan bir ağrıdır, uykusuz geceler, yemek yemede sorun olması, sürekli ağrı hissi insanı huzursuz eder. Aniden başlayan diş ağrısı için evde uygulayabileceğiniz yöntemler vardır. Dişimiz ağrıyorsa evde neler yapabiliriz? İlk yapmanız gereken dişleri fırçalamaktır, sonra ılık tuzlu su gargarası yapabilirsiniz. Dezenfekte olacağı için ağrıyı gidermede etkisi olacaktır.

Diş Ağrısı Kâbus Gibi

Gece yarısı birden bire diş ağrısı başladı ve dişçiye gidemiyorsunuz, uyku uyuyamıyorsunuz, çaresizlikten kıvranıyorsunuz evde ne yapabilirsiniz de bu ağrıyı dindirebilirsiniz. Ağrıyan bölgede büyük bir ihtimalle iltihap gelişmiştir, şişlik oluşmuştur. Bu bölgeye soğuk kompres yapabilirsiniz, bir pamuğa karanfil yağı damlatıp pamuğu dişin üzerine tampon yapın ağrıyı hafifletecektir. Dişiniz ağrıdığında evde bazı yöntemlerle hafifletmeye çalışsanız da mutlaka bir diş doktoruna gitmelisiniz. Ağrıyan dişe müdahale edilmesi gerekir, basit bir çürük varsa bir dolgu ile dişi kurtarabilirsiniz, diş doktoru doğru tedaviyi uygulayacaktır.

Diş Ağrısı Niye Olur?

Diş ağrısı, diş çürümesi, diş minesinin zarar görmesi, diş eti iltihabı gibi nedenlerden olur. Diş eti hastalıkları da çok ağrı yapabilir, yirmilik dişler ağrı yapabilir. Bazı durumlarda ise sinüzit gibi rahatsızlıklar diş ağrısı varmış gibi hissettirebilir.

Evde Diş Ağrısını Geçirmek İçin Yapılacaklar

İlk olarak ağızdaki bakterileri yok etmek için dişleri fırçalamak gerekir. Bolca tuz ve biraz da sirkeyle hazırlayacağınız gargara ile sık sık dişleri gargara yapabilirsiniz, tuzlu su ağzı dezenfekte eder. Soğanı ezin ve suyu ile gargara yapın, ağızdaki bakterileri öldürür ve ağrıyı dindirir. Sarımsağı ezerek ağrıyan diş üzerine koyarsanız faydası olur. Karabiberi suyun içerisine atıp gargara yaparsanız ağızda rahatlama sağlar. Karanfil tohumunu dişinizin üzerine koyarsanız rahatlatır, karanfil yağını pamuğa damlatarak tampon yaparsanız yine rahatlatır. Zerdeçalı su ile karıştırıp hamur haline getirin ve ağrıyan yere koyun rahatlattığını göreceksiniz.