Sağlık

Dişlerde Kalan Yemek Kalıntıları Nelere Yol Açar?

Dişler vücudun en önemli ve en hassas bölgelerinden bir tanesidir. İyi bakılmadığı takdirde ciddi problemleri de meydana getirebilmektedir. Bu durumda dişlerde kalan yemek kalıntıları nelere yol açar? Dişlerde kalan yemek artıkları ağız kokusuna ve çürüklere yol açmaktadır. Diş aralarında kalan yemek kalıntıları hafife alınacak bir durum değildir. Ağız kokusunu şiddetlendirir ve bakterilerin çoğalmasına neden olur. Bazı durumlarda tatar ve plakların oluşumuna zemin hazırlayabilmektedir. Yemek artıkları dişlerden arındırılmalı ve temizliğe önem verilmelidir. Aksi takdirde birden fazla sorunu da beraberinde getirir. Diş sağlığı korunmalı ve yeteri kadar temizlenmelidir.

Dişlerde Kalan Yemek Artıkları Nasıl Temizlenir?

Gün içerisinde yenilen yemeklerin kalıntıları diş aralarında kalmaktadır. Tamamen rahatsız edici bir sorun olsa da, beraberinde çürükleri ve aşırı ağız kokusunu da beraberinde getirir. Her yemekten sonra dişler özenle davranarak fırçalanmalıdır. Diş aralarında meydana gelen yemek artıkları diş ipi yardımı alarak çıkartılmalıdır. Doğru fırçalama teknikleri ile bu sorunun önüne kolaylıkla geçebilirsiniz. İlk olarak diş fırçasının üzerine mercimek büyüklüğünde diş macunu sürülmelidir. Daha sonra dairesel hareketlerle tüm diş temizlenmelidir. Ancak diş etlerinin çekilmemesi için yavaş hareketler ile yapılmalıdır. Bunun yanı sıra, diş hekimlerine başvurarak dişler temizlenmelidir. Böylelikle yemek artıkları birikmez ve bir takım sorunlarının önüne geçer.

Diş aralarında kalan yemek artıklarını elma yiyerek üstesinden gelebilirsiniz. Elma dişleri güçlendirir ve diş aralarında kalan bakterileri temizler. Bu yöntem sayesinde diş aralarında meydana gelen yemek artıklarının çıkmasına yardımcı olur. Gün içerisinde dişlerde kalan yemek artıklarını çıkartabilmek için şekersiz sakızda çiğneyebilirsiniz. Sakız diş aralarında kalan yemek artıklarını çıkartır ve temizlemeye yardımcı olur. Ancak şekersiz sakız olmasına özen gösterilmelidir.