Kadınca Sağlık

Dismenore Kadınların Hayat Kalitesini Düşürüyor

Ağrılı adet görmek, tıp dilinde dismenore olarak adlandırılan adet görmenin oldukça ağrılı oluşu, birçok genç kızı ve kadını rahatsız eden, sosyo, ekonomik kayıplara da sebep olan bir durumdur, dismenore kadınların hayat kalitesini düşürüyor, kadın hastalıklarının oldukça önemli bir kısmını oluşturan dismenore, diğer rahatsızlıklardan farklı olarak çoğu zaman her ay tekrarlayan bir özelliğe sahip olduğundan, verimliliği oldukça azaltan mühim etkenlerden biridir. Yapılan araştırmalarda dismenore sebebiyle çalışan kadınlarda yılda 145 milyon çalışma saatinin eksildiği ve okul döneminde olan genç kızların da yılda en az 1-3 gün okula gidemedikleri gözlemlenmiştir. Genç kız ve kadınların yaklaşık % 30-60’ında değişik seviyelerde dismenoreden yakınma söz konusudur.

Dismonore Ağrısı Nasıldır?

Dismenore ağrısı, kramp tarzında batıcı, oldukça şiddetli bir ağrı olup, en şiddetli kendini hissettirdiği yer kasıklardır. Bu ağrı bel bölgesine ve bacaklara da yayılma eğilimi göstermektedir. Esasen dismenore terimi, sadece ağrılı adet görmeyi tanımlamaz, bunun yanı sıra görülebilen bazı sistemik bulguların tümünü içerir. Ağrılı adet gören kadınların ve genç kızların ortalama olarak yarısında, bulantı, kusma, ishal veya kabızlık, karında şişkinlik hissi, baş ağrısı, yorgunluk, asabiyet, ateş, baş dönmesi ve bazen de bayılmalara kadar gidebilen bulguların biri veya birkaçı beraber görülmektedir. Ağrı genelde, adet kanamasının birkaç saat önce veya kanamayla aynı anda başlar, kanama başlamasının ardındaki ilk 12 saat içerisinde en şiddetli düzeye ulaşır ve giderek azalarak birkaç saat içerisinde kaybolur. Bazı durumlarda birkaç gün de sürebilmektedir.

Dismonore Daha Çok Kimlerde Görülür?

Doğum yapmamış olan kadınlarda daha sık görülebilmektedir. Hiç doğum yapmamış ve ağrılı adet gören bir kadında, bazı zaman ilk doğum sonrasında yakınmalarında oldukça azalma görülebilir. Şişman olan kadınlarda, zayıf olan kadınlara oranla daha fazla rastlanır. Spor aktivitesi yapanlarda ise yapmayanlara oranla 1/4 oranında daha seyrek görülmektedir. Günlük içilen sigara âdeti arttıkça, dismenorenin de aynı seviyede arttığı görülmüştür.