Dismenore Nedir?

Adet gören kadınların çoğunda kanamaların bir iki günü oldukça ağrılı geçmektedir. Genel olarak bu ağrılar hafiftir. Ancak bazı durumlarda şiddetlenebilmektedir. Kişilerin merak ettikleri sorulardan bir tanesi de Dismenore Nedir? Sorusudur. Tıp alanında çok fazla duyulan bir addır. Adet günlerinin aşırı şiddetli geçmesine ve kramplarla eşlik etmesine dismenore adı verilmektedir. Adet döngüleri vajina kanamalarının ilk günü başlar ve bir sonraki vajina kanamalarına kadar devam eder. Bu ortalama yaklaşık olarak 28 gün civarında olmaktadır. Adet döngüsü kadınların çoğunda ağrılar meydana gelmektedir. Çoğu zaman tedavi edilebilmektedir. Adet dönemi hormonları östrojen ve progesteron yumurtalıklar ile üretilmektedir. Bu hormonlar ise, rahim duvarında hamileliğe hazırlayacak bir takım değişiklikler olur. Eğer yumurtalıklar döllenmezse hormon seviyesinin azalmasına neden olur. Bu uyarıda adet döngülerini başlatan kanamaları ortaya çıkarır. Birçok kadında kanamalar aşırı şiddetli geçmektedir. Beraberinde kramplara ve şiddetli ağrılara sebep olabilmektedir. Dismenore belirtileri şu şekildedir;

1- Baş ağrıları

2- Bulantılar ve kusmalar

3- Baş dönmesi

4- Alt karın bölgesinde meydana gelen ağrılar ve kramplar

Gibi belirtilerini göstermektedir.

Dismenero Tipleri Nelerdir?

Dismenero primer ve sekonder olarak iki tip vardır.

1- Primer Dismenero

Bu tip dismenero, prostaglandinlerin doğal üretiminin sonucunda meydana gelen pelvik ağrılardır. Primer dismenegro genel olarak adet döneminin ilk başlangıçlarında oluşmaktadır. Çoğu olguda yaşlanmayla ağrılar azalır. Bazı durumlarda da doğum sonrası ağrılar azalır.

2- Sekonder Dismenero

Sekonder dismenero primer dismeneroye göre daha erken yaşlarda ve daha fazla görülmektedir. Bu tip dismenero kramplı ağrılar eşlik eder. Hatta bazı durumlarda daha çok şiddetlenip baş dönmelerini de meydana getirir. Sekonder dismeneroye endometriozis ve myomlar nedeni ile meydana gelmektedir. En sık görülen nedenlerden sadece iki tanesidir. Genel olarak cerrahi tedavi yöntemleri uygulanmakta ve ilaç tedavileri verilmektedir.