Diz Ağrısı Neden Olur?

Diz eklemleri, vücut ağırlığını taşıyan ve koşma ve yürüme gibi ekstra eforlar yapıldığı için hasara ve ağrıya çok fazla yatkın olmaktadır. Diz ağrısı iki dizde veya tek dizde olabilir. Peki, diz ağrısı neden olur?

Diz Ağrısının Nedenleri

Tendon iltihaplanmaları, fazla zorlanmadan kaynaklı menisküs sorunu, diz bursiti yani eklemi saran keseciklerin sıvıyla dolması, diz yaralanması, eklem kireçlenmeleri, romatizma, iltihaplı romatizma hastalığı, Osgood-Schlatter hastalığı ve diğer sağlık sorunlar nedeniyle diz ağrısı yaşanabilmektedir.

Diz Ağrısının Tedavisi

Diz ağrısının kesin ve etkili tedavisi için hastalığın kesin teşhisi önemlidir. Tedavide ilaçlarla birlikte eş zamanlı olarak doktorunuzun önerdiği egzersizler, medikal ürünler (tabanlık, dizlik) ve istirahat etmek önemlidir. Ancak çok ileri evrede olan veya sorunlu olan diz problemlerinde yani eklem sıvısında azalma olan hastalarda diz eklem aralığına ozon veya hyalüronik asit uygulaması yapılabilmektedir. PRP tedavisi, radyofrekans tedavisi ve ozon tedavisi gibi yöntemler de kullanılmaktadır. PRP yöntemi kanın plazma bileşenlerinden ayrıştırılarak elde edilen, yenileyici ve ağrıyı azaltan hücrelerin olduğu bir karışım olarak bilinmektedir. Doku yenilenmesi ve iyileştirme aşamasında çok etkili ve zararsız bir tedavi yöntemidir. Ozonlu PRP tedavisi ise ileri eklem hasarlarında, menisküs ve diz iltihabı sorunlarında tercih edilen bir başka tedavi yöntemidir. Diz eklemlerindeki ve kapaklarındaki hareket sorunu ile ağrı gibi şikâyetlerinin azaltılmasını sağlamak ve eklem içi sıvıyı artırmak için hyalüronik asit enjeksiyonları kürleri de hastalara uygulanmaktadır. Ancak bu tedavi yöntemlerine rağmen sonuç alınamadığı durumlarda cerrahi yöntemler devreye girmektedir. Çeşitli cerrahi operasyonların uygulandığı hastalara ayrıca fizik tedavi ve egzersiz programları da muhakkak tavsiye edilmektedir. Böylelikle günlük aktivitelerinizi yaparken hissedilen ağrı, sızı ve şişlik şikâyetleri büyük ölçüde azalır. Yapılan doğru tedavi yöntemleri sonrasında hastalar günlük yaşamlarına kısa zamanda dönebilmektedir.