Sağlık

Dizanteri Nasıl Tedavi Edilir?

Dizanteri; ishalle birlikte görülen, bulaşıcı kalın bağırsak hastalığıdır. Tedavi edilmemesi durumunda çocuk ve yaşlılarda ölümcül olabilen dizanteri, sonuçları ve bulaşıcılığı sebebiyle tehlikeli hastalıklar arasında yer alır. Dizanteri teşhisi için en yakın sağlık kuruluşuna giderek tahlil yaptırmanız gerekebilir. Birden fazla çeşidi olan dizanteri, belirtilerden birini gördüğünüz takdirde vakit kaybetmeden tedaviye başlamanız gereken bir hastalıktır. Hastalığın tanısı konulduktan sonra, doktor tavsiyesi ile antibiyotik kullanmaya başlayabilirsiniz. Dizanteri teşhisi konduğu andan itibaren; doktorunuz verdiği antibiyotikleri düzenli ve eksiksiz kullanmanız gerekiyor. İyileşme gördüğünüz zaman antibiyotik kullanımını bırakmamalısınız. Doktorunuzun verdiği doz; ilaçlara göre belirlendiği için, ilaçların tamamını kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Dizanteri tanısı konulduğunda, vücudunuz su ve mineral kaybeder. Bu durumda doktorlar antibiyotik ile birlikte bol sıvı tüketmenizi tavsiye edebilirler. Doktorunuzun sizin için uyguladığı tedavi yöntemlerini eksiksiz yerine getirmeniz ve sıvı kaybını dengelemeniz, sağlığınız için fayda sağlayabilir. Peki, Dizanteri Nasıl Tedavi Edilir?

Dizanteri Belirtileri Nelerdir

Dizanteri nasıl tedavi edilir? Sorusundan önce yaşadığınız belirtileri tarif edebilmeniz size doktor muayenesinde fayda sağlayabilir. Şiddetli karın ağrısı, sürekli tuvalete çıkma isteği, kanlı ishal dizanteri olduğunuzun habercisi olabilir. Belirtilerin birini yaşamanız durumunda, paniğe kapılmamanız gerekir. Dizanteri; tedavisi olmayan bir hastalık olmadığı için, soğukkanlı olmanız size kısa sürede psikolojik fayda sağlayabilir. Bebeğinizde ya da çocuklarınızda belirtilerden biri ile karşılaşırsanız; onların korkmalarına sebebiyet vermeden sakin bir tavırla hastanelerin ilgili bölümlerine başvurabilirsiniz.

Dizanteri Nasıl Bulaşır

Dizanteri günlük ihtiyaçlar doğrultusunda; gerçekleşen eylemler sonucunda, bulaşabilen bir rahatsızlıktır. Sebze ve meyvelerinizi yeterince yıkamamanız, sağlı içme suyu tüketmemeniz, hijyen koşullarına uygun bir hayat yaşamamanız dizanteri hastalığı, risk grubunda olduğunuzun göstergesidir. Pazar ya da marketten aldığınız gıda ürünlerini uygun koşullar altında dezenfekte etmeniz ve kişisel temizliğinize özen göstermeniz, dizanteriye yakalanma riskinizi ortadan kaldırabilir.